Page 73 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 73

TYDZIEŃ 5  •  Ja i moja rodzina  •  71



            Cele:
              r
              ozwijanie sprawności manualnej
              kształtowanie umiejętności pracy w grupie
              r
              ozwijanie wyobraźni.
                 Pomoce: ołówki, kredki, kolorowy papier, skrawki materiałów, klej, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa „Budujemy domek”. Dzieci stoją w kręgu, trzymając się za ręce. Na komendy N. wykonują odpowiednie
              czynności:
                 x Stawiamy dach – dzieci podchodzą do środka koła i ponoszą dłonie wysoko, następnie wracają na swoje miejsca
                 x Wstawiamy okienka – każde dziecko na wysokości swoich oczu rysuje palcem kształt okna
                 x Wstawiamy drzwi – dzieci rysują w powietrzu duży prostokąt.
            2.  Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 1, s. 31). Dzieci siedzą przy stolikach, na których znajdują się: ołówki, kredki, kolo-
              rowy papier, skrawki materiałów, klej. Każde dziecko przygląda się rysunkowi w KP1. N. mówi: Dziś zaprojektujecie dom
              dla swojej rodziny. Najpierw narysujecie jego kontury: ściany, dach. (Spróbujcie nie odrywać ręki podczas rysowania, mo-
              że to nie być łatwe). Następnie narysujecie swoją rodzinę, a na koniec ozdobicie dom, jak tylko chcecie. N. czyta polecenie.
              Uwaga: Dzieci mogą wykorzystać również inne materiały, np.: flamastry, plastelinę, bibułę, gazety, wykałaczki (do wy-
              klejenia dachu).
            3.  Uporządkowanie miejsc pracy.
            4.  Prezentacja i omówienie rysunków.
            5.  Zabawa „Malujemy ściany”. Dzieci stoją w kręgu. Na komendę N.: Malujemy ściany wyciągają wyprostowaną rękę
              na wysokość klatki piersiowej, następnie ruchami od dołu do góry „malują ścianę”. Po chwili zmieniają rękę.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: Domy z figur.
            Cele:
              u
              trwalenie znajomości podstawowych figur geometrycznych (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt)
              zapoznanie z różnymi rodzajami budynków
              azywanie pomieszczeń w domu lub w mieszkaniu i określanie ich funkcji.
              n
                 Pomoce: szarfy, wycięte figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt), wstążki lub włóczka, plansze
                 z rodzajami budynków mieszkalnych oraz pomieszczeniami znajdującymi się w domach, kartki, klej.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa ruchowa z szarfami „Figury do swoich domków”. N. przyporządkowuje każdej osobie figurę geometryczną
              (koło, kwadrat, trójkąt lub prostokąt). Rozkłada w różnych miejscach w sali cztery szarfy, którym przypisane są figury.
              Na komendę N.: Figury do swoich domków! dzieci wchodzą do odpowiednich szarf.
            2.  Przypomnienie kształtów figur geometrycznych. Każde dziecko za pomocą wstążki układa na dywanie kształt wskazanej
              przez N. figury.
            3.  N. prezentuje na wcześniej przygotowanych planszach rodzaje budynków mieszkalnych. Następnie prowadzi rozmowę
              z dziećmi na temat pomieszczeń, jakie znajdują się w domu lub w mieszkaniu.
            4.  Zabawa „Konstruuję dom”. Dzieci otrzymują od N. wycięte figury geometryczne (koło, trójkąt, kwadrat i prostokąt).
              Ich zadaniem jest przyklejenie figur na kartkę w taki sposób, aby powstał kształt domu.
            5.  Prezentacja i omówienie prac.
            6.  Pogadanka „Opowiadamy o swoim domu”. Dzieci siedzą w kręgu i kolejno opowiadają o ulubionym miejscu w swoim
              domu.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x „Mój dom” – rysowanie kredą na chodniku.
              x Zabawa ruchowa skoczna „Żabki”. N. skakankami wyznacza w ogrodzie: trawę i jezioro. Wszystkie dzieci skaczą swobod-
              nie na trawie. Na hasło N.: Żabki do wody skokami jak najszybciej udają się do jeziora.

            N. prosi dzieci o przyniesienie na następne zajęcia zdjęć z rodzinnego albumu przedstawiających członków rodziny
            (bliższej i dalszej).
   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78