Page 77 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 77

TYDZIEŃ 5  •  Ja i moja rodzina  •  75



              kształtowanie analizy i syntezy słuchowej
              r
              ozwijanie zdolności manualnych.
                 Pomoce: ilustracja przedstawiająca emu, kasztany, kartki, papier kolorowy, materiały do wyklejania (np. bibuła), klej, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Wysłuchanie wierszyka wprowadzającego do tematu.


                  Emu


              Do przedszkola Edek
              przyniósł zestaw kredek .
              Więc podeszła Ewa
              spytać, jak się miewa .
              Edek na to: – Nie jest źle!
              Narysuję coś na „e”!
              – Co takiego? Powiedz Ewie!
              – Ptaka emu, tuż przy drzewie .
              – Co to emu? – pyta Ewa .
              – Taki ptak, co szybko biega .
                        Agnieszka Kolankowska


            2.  Dzieci siedzą w kole i podają słowa zaczynające się na e usłyszane w wierszyku i inne. N. naprowadza dzieci, np.: Jakie
              jeszcze znacie imiona na e? (Ela, Ernest, Emil…) Gdzie Edek mógł zobaczyć emu? Co ma telewizor i komputer? (ekran).
              Wspólnie wyjaśniają znaczenie słów. N. pokazuje ilustrację lub zdjęcie z emu i podaje kilka informacji na jego temat.
            3.  N. prezentuje literę E. Dzieci mówią, z czym kojarzy im się jej kształt.
            4.  Układanie z kasztanów litery E.
            5.  Każda osoba otrzymuje kartę z narysowaną sylwetką emu. Zadaniem dzieci jest wyklejenie ptaka wydzieranymi skrawkami
              kolorowego papieru.
            6.  Wspólne sprzątanie i prezentacja prac.
            7.  Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 2, s. 33). Dzieci kolorują lub wyklejają, np. bibułą, literę E. Następnie prowadzą
              palcem po kształcie litery na kartce i próbują narysować ją w powietrzu.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Na rodzinnym spacerze.
            Cele:
              kształtowanie uważnego słuchania
              r
              ozwijanie aparatu mowy
              r
              ozwijanie słuchu muzycznego i pamięci muzycznej
              doskonalenie poczucia rytmu
              kształtowanie współpracy w grupie.
                 Pomoce: CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  Ćwiczenie dykcyjne „Jesienny spacer”. N. opowiada krótką historię, a zadaniem dzieci jest wtórować mu podczas
              wymawiania wyrazów dźwiękonaśladowczych (onomatopei).


                 Jest słoneczny jesienny dzień. Prawdziwa złota polska jesień. Wiatr lekko porusza gałęziami drzew: szszsz…, a liście, które już
              opadły, szeleszczą pod nogami i można w nich brodzić: szszszur, szszszur, szszszur.
                 Podejdźmy cicho, na palcach: ciiii… do drzewa. W przydrożnej dziupli cyka świerszcz, który znalazł sobie mieszkanie na zimę:
              cyk, cyk, cyk. Przeleciała tuż obok jakaś spóźnialska mucha: bzzzz… Nagle zerwał się zimny wiatr – brrrr… jak zimno. Wracajmy!

              Następnie N. prosi dzieci, aby powtórzyły zapamiętane wyrazy dźwiękonaśladowcze (czyli te, które naśladują dźwięki).
              W razie trudności N. podpowiada, np.: Drzewa na wietrze (szszsz…). Chodzenie po liściach (szszur). Cykanie świerszcza
              (cyk, cyk). Mucha (bzzzz…). Zimny wiatr (brrrr…).
   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82