Page 80 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 80

78  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik


          Piątek    temat:  Jesienny portret rodzinny.



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa w kręgu „Piłka”. Zabawa paluszkowa „Rodzinka”. Ćwiczenia poranne –
          Zestaw V. Zabawy dowolne w kącikach. Zabawa naśladowcza „Zrób tak, jak ja”. Zabawa ruchowa skoczna „Zajączki”.
            obszary z podstawy programowej: II 3; III 2, 5; IV 1

          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia społeczno-plastyczne – jesienny portret rodzinny. Zebranie liści w ogrodzie. Zagadki
          dramowe „Kto to taki?”. Projektowanie portretu rodzinnego – rysowanie najbliższej rodziny, wyklejanie rysunku
          kuleczkami z bibuły i liśćmi. Zabawa „Jesienny liść”.   ▶  2. Zajęcia ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw X.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 8, 9; II 11; III 2, 5, 7; IV 8, 11, 18

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawy dowolne z wykorzystaniem sprzętu terenowego. Zabawa równoważna „Na jednej nodze”.
            obszary z podstawy programowej: I 2, 4, 5, 8; III 5; IV 18



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa w kręgu „Piłka”. Dzieci stoją w kręgu. N. podaje piłkę wybranej osobie, która przekazuje ją dalej za plecami.
             x Zabawa paluszkowa „Rodzinka” (zob. TYDZIEŃ 5, Środa).
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw V (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawy dowolne w kącikach.
             x Zabawa naśladowcza „Zrób tak, jak ja”. Dzieci stoją w kole i naśladują ruchy osoby znajdującej się w środku.
             x Zabawa ruchowa skoczna „Zajączki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia społeczno-plastyczne.
          Temat: Jesienny portret rodzinny.
          Cele:
            wzmacnianie więzi rodzinnych
            ozwijanie zainteresowań porami roku
            r
            wrażliwianie na otaczające piękno
            u
            a
            ktywizowanie myślenia oraz rozwijanie pomysłowości.
               Pomoce: liście, kartki, kredki, bibuła, klej.

          Przebieg zajęć:
          1.  Spacer po przedszkolnym ogrodzie i zebranie liści.
          2.  Zagadki dramowe „Kto to taki?”. Chętne dzieci za pomocą ruchów ciała, gestów i mowy odgrywają rolę członka rodziny
            (mamy, taty, siostry, brata itp.). Zadaniem grupy jest wskazanie, kto jest przedstawiany.
          3.  Projektowanie portretu rodzinnego „Jesienny portret rodzinny”. Dzieci rysują swoją najbliższą rodzinę. Następnie wszystkie
            postaci wyklejają kuleczkami kolorowej bibuły. Tło wypełniają liśćmi.
          4.  Wspólne sprzątanie sali.
          5.  Prezentacja, omówienie i wykonanie wystawy prac.
          6.  Zabawa „Jesienny liść”. Dzieci stoją w kręgu. N. na środku wypuszcza liść z najwyższej odległości. Dzieci rękami odwzoro-
            wują ruch spadającego liścia. Zabawę powtarzamy.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).
   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85