Page 79 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 79

TYDZIEŃ 5  •  Ja i moja rodzina  •  77



            Zadania popołudniowe
              x Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 3, s. 35) – doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej. Dzieci odszukują portret osoby
              zgodny z opisem z polecenia i obrysowują go.
              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Kot i myszki”. N. rozkłada na podłodze obręcze. Dzieci-myszki poruszają
              się swobodnie po sali. Na hasło N.: Uwaga – kot! wchodzą do obręczy. Gdy N. klaśnie, dzieci wychodzą ze schronienia.
              x Dowolne zabawy konstrukcyjne.



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia techniczne.
            Temat: Tworzymy rzeźbę.
            Cele:
              doskonalenie orientacji w schemacie własnego ciała
              u
              sprawnianie motoryki małej i dużej
              wiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej.
              ć
                 Pomoce: masa solna, drewniane patyczki, farby do malowania twarzy, pędzle, CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa rytmiczno-ruchowa „Powitanka”. Dzieci chodzą po sali w rytmie wygrywanym przez N. na bębenku. Gdy N.
              przestanie grać, dzieci zatrzymują się, dobierają w pary i witają: podają sobie dłonie, stykają się czołami, a następnie
              kolanami. Po przywitaniu powracają do rytmicznego spaceru. Zabawę powtarzamy kilka razy.
            2.  Zabawa „Moja głowa”. Dzieci ustawiają się w kole. Na znak N. pokazują jednym palcem swoje oko, ucho, nos, usta,
              głowę i włosy. Następnie rysują palcem w powietrzu na wysokości oczu wcześniej prezentowane części twarzy.
            3.  Wykonanie z masy solnej płaskorzeźby głowy z uwzględnieniem wszystkich części twarzy.
            4.  Malowanie twarzy farbami.
            5.  Prezentacja i omówienie płaskorzeźb z masy solnej.
            6.  „Taniec stworków” – zabawa dowolna przy skocznej muzyce (np. piosence Trampolinek i my – CD).

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: W moim lusterku.
            Cele:
              u
              sprawnianie motoryki małej
              rzełamywanie nieśmiałości poprzez opisywanie swojego wyglądu
              p
              ozwijanie ekspresji plastycznej dziecka
              r
              wzbudzanie poczucia satysfakcji z własnoręcznie wykonanej pracy.
                 Pomoce: lusterko, kasztany, włóczka, reprodukcje obrazów Pabla Picassa, wycięte z kolorowego papieru figury
                 geometryczne, kartki, klej.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa manipulacyjna „Moja twarz”. Każda osoba otrzymuje garść kasztanów i kawałek włóczki, z których wykonuje
              (układa) swoją twarz, uwzględniając wszystkie części.
            2.  Zabawa „W moim lusterku”. Dzieci siedzą w kole. Kolejno oglądają swoją buzię w lusterku, a następnie opisują odbicie.
            3.  Zapoznanie dzieci z wybranymi reprodukcjami obrazów Picassa. Opowiedzenie o kierunku w sztuce, jaki reprezentował.
            4.  Każda osoba otrzymuje papierowe figury geometryczne. Dzieci układają z nich portret i przykleją na kartce.
            5.  Zabawa z lusterkiem „Zajączki”. Puszczanie zajączków na ścianach poprzez odbijanie światła w lusterku.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Ptaszki do gniazdka!”. N. rozkłada na ziemi obręcze. Na hasło: Do gniazdek!
              dzieci-ptaszki wchodzą do obręczy. Na komendę: Lekcja latania – wychodzą i swobodnie poruszają się po ogrodzie.
              x Dowolna zabawa bieżna.
   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84