Page 100 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 100

98  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Koło, koło – bawmy się wesoło” – rozwijanie refleksu. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu tere-
          nowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Zabawa ruchowa orientacyjno-spostrzegawcza „Strażnik”.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 8; III 5, 8


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa „Głuchy telefon” – przekazywanie szeptem wyrazów (np. nazw zabawek). Rozwijanie wrażliwości słuchowej,
            koncentracji uwagi.
             x Wykonywanie ćwiczenia w KP1, s. 84 – doskonalenie umiejętności kontynuowania rytmów.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „ Ilustracja”– omówienie ilustracji – rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej, orientacji w przestrzeni i na kartce
            papieru. Dzieci przyglądają się ilustracji i odpowiadają na pytania N. np.:
            – W którym miejscu jest…?
            – Określ, gdzie na kartce znajduje się…
            – Gdzie stoi…?
            N. zadaje pytania tak, żeby dzieci odpowiadały w taki sposób, np. w prawym górnym rogu kartki, w lewym dolnym rogu
            kartki, za, pod, obok, na lewo od, na prawo od, przed itp.
             x Zabawa ruchowa z elementem rzutu – „Traf i zdobądź punkty” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań – współdziałanie w grupie.


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia rozwijające umiejętność budowania dłuższych wypowiedzi i logicznego myślenia.
          Temat: Układamy historyjki.
          Cele:
            kształtowanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi poprawnych pod względem logicznym i gramatycznym
            ozwijanie wyobraźni
            r
            ozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego
            r
            doświadczalne poznanie zjawiska akustycznego – rozchodzenia się fal dźwiękowych.
               Pomoce: kubeczki po jogurtach (o pojemności 0,5 l), sznurki.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa słowna „Układamy historyjki” – dzieci siedzą w kole, N. zaczyna opowieść na dowolny temat, dzieci kolejno ją
            kontynuują.
          2.  „Jak to się skończy?” – N. opisuje sytuacje z życia przedszkolaków, zadaniem dzieci jest wymyślanie zakończenia
            historyjek.
          3.  Zabawa badawcza „Rozmowa telefoniczna” – dzieci dobrane w pary konstruują prosty aparat telefoniczny z dwóch
            kubeczków po jogurcie oraz sznurka (około 3 m dł.). W dnie plastikowych kubeczków robią małe otwory – przewlekają
            przez nie końce sznurka i zawiązują supełki (wewnątrz kubków). Dzieci luźno rozciągają sznurek i mówią szeptem do
            kubeczków. (Uwaga: Sznurek nie może dotykać do żadnych przedmiotów, ani leżeć na podłodze).
          4.  Zabawa „Mamo/Tato chcę ci powiedzieć…”. Dzieci w parach przyjmują role rodzica i dziecka i prowadzą rozmowę
            telefoniczną przez skonstruowany wcześniej aparat. Opowiadają, co ciekawego wydarzyło się w przedszkolu.
          5.  Zabawa ruchowa „Berek kucany”.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Rysujemy zakończenie historyjki.
          Cele:
            r
            ozwijanie wyobraźni
            r
            ozumienie, na czym polega rysowanie historyjki – zachowanie kolorów, kształtów, wyglądu bohaterów.
               Pomoce: kredki, KP1.
   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105