Page 98 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 98
96 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Październik
x Zabawa słowna „Krąg skojarzeń” – chętne dziecko wymyśla wyraz, kolejne podaje skojarzenie do niego itd. – rozwijanie
twórczego myślenia.
x Zabawa z elementem czworakowania „Slalom między chorągiewkami” z Zestawu X (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem wiersza Stanisława Karaszewskiego Mój kolega komputer.
Temat: Mój kolega komputer.
Cele:
r
ozumienie zasad bezpiecznego korzystania z komputera
doskonalenie wrażliwości słuchowej
kształtowanie umiejętności współpracy w parach
r
ozwijanie sprawności aparatu artykulacyjnego.
Pomoce: nagrania odgłosów domowych, obrazki przedstawiające przedmioty, które wydają dźwięki, KP1.
Przebieg zajęć:
1. Słuchanie wiersza Stanisława Karaszewskiego Mój kolega komputer.
Mój kolega komputer
Mam komputer supernowy, Nagle – rety! Co się dzieje!
z monitorem kolorowym, W komputerze coś szleje,
klawiaturą, stacją dysków Wirus groźny niesłychanie
i malutką zwinną myszką! pożarł program, połknął pamięć!
Mój komputer, mój komputer, Wirus popsuł mi komputer,
On jest super, super, super! już komputer nie jest super!
On najlepszym jest kolegą, Ale za to mam dobrego,
nie potrzeba mi innego! mam kolegę prawdziwego!
Och! Ach! Och! Ach! Och! Ach! Och! Ach!
To najlepszy kumpel w grach . To najlepszy kumpel w grach .
Stanisław Karaszewski
2. Rozmowa na temat treści wiersza: Kim był kolega chłopca? Czy można mieć tylko takiego kolegę? Czego nie można robić
razem z komputerem? (grać w piłkę, budować z klocków, jeździć na rowerze), O czym należy pamiętać, korzystając z komputera?
3. Zagadki słuchowe „Co słychać w domu?” – nazywanie odgłosów domu, segregowanie obrazków na przyjemne (rozmowa
domowników przy stole, tykanie zegara, gotujący się obiad, lecąca woda z kranu, itp.) i nieprzyjemne, hałaśliwe (odku-
rzacz, wiertarka, kłótnia, krzyk dzieci w pokoju, głośno włączony telewizor itp.) – rozumienie szkodliwości hałasu dla
zdrowia człowieka.
4. Wykonywanie ćwiczeń na s. 83 w KP1 – łączenie liniami robotów od największego do najmniejszego, kolorowanie obraz-
ków zgodnie z kodem – utrwalanie pojęć wielkościowych (największy, najmniejszy) i znajomości kształtu figur geome-
trycznych.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
Temat: Z piosenką na ustach.
Cele:
u
trwalenie piosenki Trampolina
u
trwalenie tematyki związanej z ruchem ulicznym
u
wrażliwienie na sygnał słuchowy
r
ozwijanie koordynacji ruchowej
kształtowanie pamięci
doskonalenie umiejętności liczenia
integracja grupy.
Pomoce: nagranie piosenki Trampolina (CD), bębenek.