Page 93 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 93
TYDZIEŃ 8 • Pobaw się ze mną • 91
Zadania popołudniowe
x Wykonywanie ćwiczeń 3, 4 i 5 w KP1 na s. 77 – kolorowanie obrazka zgodnie z kodem, rysowanie coraz większych
grzybków i coraz mniejszych kwiatków.
x Gra dydaktyczna „Ostatni przegrywa”. N. przygotowuje na podkładce 12 guzików i kulkę. Gra dwoje dzieci. Dzieci same usta-
lają, kto zaczyna pierwszy. Gra polega na tym, żeby każdy gracz, gdy przyjdzie jego kolej, wziął jeden lub dwa guziki. Sam
podejmuje decyzję, ile guzików weźmie. Przegrywa ten, kto jako ostatni będzie musiał wziąć kulkę. Po kilkukrotnym powtó-
rzeniu gry N. pyta: Co trzeba zrobić, aby nie wziąć kulki? Czy w lepszej sytuacji jest pierwszy gracz, czy drugi? Czy są jakieś
zasady, które pozwalają wygrać? – rozwijanie logicznego myślenia, umiejętności przewidywania, planowania strategii gry.
x Zabawa ruchowa z elementem czworakowania „Slalom na czworakach” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
Temat: Dwa liście, dwa kasztany.
Cele:
wprowadzenie cyfry 2
p
ojęcie liczby 2 – aspekt kardynalny i porządkowy
ozwijanie zmysłu dotyku.
r
Pomoce: pudełko z otworami na ręce, po 2: kasztany, żołędzie, liście dębowe, klonowe, orzechy, jabłka, 5 szarf, kilka
tacek z piaskiem, KP1.
Przebieg zajęć:
1. „Zaczarowane pudełko” – wybrane dziecko wkłada ręce w otwór pudełka, wybiera jeden przedmiot, odgaduje jego
nazwę, wyjmuje, sprawdza i wkłada do szarfy. Kolejne dzieci wykonują tę samą czynność, jeśli wylosują ten sam przed-
miot dokładają go do szarfy – tworzenie zbiorów. N. zadaje pytanie: Po ile rzeczy jest w każdej szarfie?
2. Prezentacja cyfry 2 – rysowanie kształtu w powietrzu, na plecach kolegi, na tackach z piaskiem.
3. Zabawa ruchowa „Dwa orzechy w dziupli” – dzieci tworzą drużyny poprzez odliczanie 1, 2 / 1, 2. Jedynki tworzą jedną
drużynę, dwójki drugą. Zawodnicy biegną do szarfy ułożonej w pewnej odległości zabierają dwa orzechy i wracają do
kolejnego zawodnika, który zostawia orzechy w szarfie (dziupli) i wraca do kolejnego zawodnika. Na zakończenie
zabawy N. pyta, która drużyna wykonała zadanie pierwsza, która druga. Nagrodzenie wszystkich zawodników brawami.
4. Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 74–76. Przeliczanie wróbelków i jeżyków, łączenie na półkach słoików z tymi samymi
przetworami, kolorowanie drugiego kasztana od lewej strony, kolorowanie drugiego grzyba od prawej strony, uzupełnia-
nie nalepkami rytmów. Pisanie po śladzie, a potem samodzielnie wzorów cyfropodobnych, pisanie po śladzie cyfry 2,
łączenie w pętle zbiorów dwuelementowych.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).
III Zajęcia w ogrodzie
x Rysowanie kredą po chodniku lub patykiem po piasku, ziemi. Rozwijanie sprawności grafomotorycznych.
x Ćwiczenie równowagi – chodzenie po wyznaczonej ścieżce stopa przed stopą, skoki obunóż i na jednej nodze.
x Zabawy dowolne z wykorzystaniem sprzętu terenowego z zachowaniem bezpieczeństwa.
TYDZIEŃ 8 Pobaw się ze mną
Poniedziałek temat: Indianin Igor
Zapis w dzienniku:
Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Okręt” – orientacja w schemacie ciała, szybka reakcja na sygnał słowny.
Zabawa „Gdzie słyszysz ma?” – ćwiczenie słuchu fonematycznego. Ćwiczenia poranne – Zestaw I. Zabawa słowna