Page 94 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 94

92  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik


          „Zapamiętywanka – dokładanka” – rozwijanie analizy słuchowej wyrazów, ćwiczenie pamięci. Wykonywanie ćwiczenia z KP1,
          s. 81. Zabawa skoczna „Kto dalej?”.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 8; III 5, 7; IV 2

          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia przygotowujące do nauki czytania i pisania – „I jak Igor” – poznanie kształtu litery i, I,
          drukowanej i pisanej, doskonalenie analizy sylabowej i głoskowej wyrazów, utrwalanie kształtu poznanych liter, odczyty-
          wanie wyrazów zawierających poznaną literę. Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 78–80.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia
          gimnastyczne, Zestaw VIII.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 8; III 5, 7; IV 1, 3, 4, 7, 8, 9

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa z elementem rzutu „Kolory”. Zabawa „Samoloty” – obserwowanie lotów papierowych samo-
          lotów, określanie długości lotu. Zabawa ruchowa równoważna „Wyścig szyszek”.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 8; III 5


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa „Okręt”. Dzieci stoją na środku sali zwrócone w jednym kierunku. Prowadzący podaje różne komendy, np.:
            lewa burta – wszyscy biegną na lewą stronę sali, prawa burta – wszyscy biegną na prawą stronę, rufa – wszyscy biegną na
            koniec sali, dziób – wszyscy biegną do przodu, pokład – wszyscy stoją w miejscu, nikt nie może się ruszyć. Po każdej komen-
            dzie odpada jedna osoba, która najpóźniej ją wykonała lub pomyliła się. Zabawa powinna być prowadzona w szybkim tempie.
             x Zabawa „Gdzie słyszysz ma?” – N. kładzie przed dzieckiem zbiór obrazków, wśród nich są takie, które przedstawiają
            przedmioty zawierające w nazwie sylabę ma. Dzieci sprawdzają, w jakim miejscu wyrazu występuje ta sylaba: na początku,
            na końcu czy w środku i odpowiednio segregują obrazki – ćwiczenie słuchu fonematycznego.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „Zapamiętywanka – dokładanka” – dzieci siedzą w kole. Jedno z nich mówi wyraz zaczynający się określoną głoską,
            np.: i, następna osoba podaje inny wyraz na tę głoskę, a kolejna osoba powtarza dodane wyrazy i dopowiada jeszcze jeden,
            np.: pierwsze dziecko: igła, drugie dziecko: igła, Igor, trzecie dziecko: igła, Igor, igloo itd. – ćwiczenie słuchu fonematycznego.
             x Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 81. Przechodzenie przez labirynt z literami i kolorowanie obrazków, które w swoich
            nazwach mają głoski i lub a.
             x Zabawa ruchowa skoczna „Kto dalej?” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia przygotowujące do pisania i czytania.
          Temat: I jak Igor.
          Cele:
            p
            oznanie kształtu litery i, I drukowanej i pisanej
            doskonalenie analizy sylabowej i głoskowej wyrazów
            trwalanie kształtu poznanych liter
            u
            dczytywanie wyrazów z poznaną literą.
            o
               Pomoce: białe kartoniki dla każdego dziecka, KP1, KA.

          Przebieg zajęć:
          1.  Układanie obrazków historyjki „Przygoda Trampolinka i Igora” z wykorzystaniem ilustracji z KP1, s. 78–79. N. zakrywa
            kolejność oznaczoną kostkami z kropkami. Dzieci układają obrazki w odpowiedniej kolejności i opowiadają, o przygodzie
            bohaterów. Chętne dzieci odczytują dialogi z historyjki.
          2.  Prezentacja litery i, I drukowanej i pisanej.
          3.  Układanie modeli wyrazów: indyk, Igor z białych kartoników.
          4.  Budowanie modeli wyrazów: indyk, Igor z czerwonych kartoników, oznaczających samogłoski i z niebieskich karto ników,
            oznaczających spółgłoski (KA, k. 38, 39).
          5.  Ułożenie pod modelami wyrazów: indyk, Igor z alfabetu ruchomego (KA, k. 40, 41).
          6.  Wyszukiwanie na ilustracjach przedmiotów, które rozpoczynają się głoską i, w których słychać głoskę i w wygłosie.
   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99