Page 91 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 91

TYDZIEŃ 7  •  Jesień w parku i w ogrodzie  •  89



              x Zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej „Rybak i rybka” – jedna osoba – rybak stoi na środku chusty, a druga –
              rybka porusza się pod chustą. Reszta osób trzyma chustę na wysokości ramion. Ich zadaniem jest energiczne ruszanie
              chustą w taki sposób, aby imitować ruch fal i jednocześnie zakryć rybkę. Zadaniem rybaka jest złapanie rybki.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Co słyszysz?” – N. pyta, wypowiadając głoskami wyrazy: Co słyszysz, gdy mówię d–o–m–e–k? Dziecko mówi,
              jaki wyraz usłyszało, i dobiera obrazek – ćwiczenie słuchu fonematycznego oraz syntezy i analizy słuchowej.
              x Wycinanie paseczków i układanie ilustracji przedstawiającej jesienny las – KA, k. 7 – doskonalenie wycinania pasków
              po liniach prostych, utrwalenie kształtu cyfr i liczb.
              x Zabawa z elementem równowagi „Na drugą stronę po kładce” z Zestawu IV (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodnicze – odczytywanie symboli.
            Temat: Jesienna pogoda.
            Cele:
              r
              ozumienie symboli graficznych
              trwalenie nazw i kolejności dni tygodnia
              u
              abieranie umiejętności ubierania się odpowiednio do pogody
              n
              ozwijanie słownictwa.
              r
                 Pomoce: woda, znaki synoptyczne, nagranie odgłosów deszczu i wiatru z CD, dla każdego dziecka: kubeczek
                 jednorazowy lub po jogurcie, komplet obrazków przedstawiających ubrania na różne pory roku oraz materiały
                 do wykonania wiatrowskazu, tamburyn, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa „Bieg wody” – każdy z uczestników otrzymuje pusty kubek po jogurcie. Tylko jedno naczynie napełnione jest wodą
              do ¾ wysokości. Dzieci stoją w kręgu. Jedno z nich wchodzi do środka i zamyka oczy. Pozostałe zaczynają przelewać
              wodę z kubeczka do kubeczka. Dziecko w środku koła musi wsłuchiwać się, aby wskazać, kto w danej chwili przelewa wodę.
            2.  N. inicjuje rozmowę: Po czym poznajemy jesień? Jaka jest pogoda jesienią? Czy oznaki pogody można zapisać?.
            3.  Uzupełniamy kalendarz pogody – nazywanie zjawisk atmosferycznych i dopasowywanie do nich znaków synoptycz-
              nych. Przypomnienie nazw dni tygodnia i umieszczenie znaków synoptycznych w kalendarzu pogody. Ustalenie,
              że codzien nie po śniadaniu będzie uzupełniany kalendarz pogody.
            4.  Słuchanie odgłosów deszczu i wiatru (CD) – rozwijanie słownictwa: mżawka, kapuśniaczek, ulewa, burza, wiaterek,
              wichura, bryza, huragan, zefirek…
            5.  Wysłuchanie wiersza Urszuli Piotrowskiej Powietrze – KP1, s. 72.
            6.  Rozmowa na temat roli wiatru i powietrza na podstawie zdjęć na s. 73 w KP1.
            7.  Wykonywanie wiatrowskazów zgodnie ze wzorem na s. 72 w KP1.
            8.  Jakimi zmysłami można poznawać powietrze? – ćwiczenie 2 na s. 73 w KP1.
            9.  Zabawa dydaktyczna „Jaka to pogoda?” – praca z obrazkiem. Ustalanie, jaka jest pogoda i jak się należy wtedy ubierać.
              Wybieranie obrazków przedstawiających ubrania odpowiednie do danej pogody.
            10.  Zabawa ruchowa „Kropelki” – poruszanie się zgodnie z natężeniem dźwięku tamburyna.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne – technika malowania poprzez rozdmuchiwanie farb, zabawa badawcza.
            Temat: Taniec kropelek deszczu.
            Cele:
              wspomaganie dziecka w odkrywaniu własnych możliwości
              r
              ozwijanie wrażliwości estetycznej, a także wyrażania jej za pomocą różnorodnych środków i technik plastycznych
              ozwijanie wyobraźni
              r
              p
              oznanie właściwości wody
              wiczenia oddechowe.
              ć
                 Pomoce: dla każdego dziecka: akwarele, słomka do napojów, kartka papieru A4, ołówek, strzykawka, zakraplacz,
                 miseczka, kawałek (10 x 10 cm) stylonowego materiału w grochy, gazetowy papier.
   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96