Page 96 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 96

94  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem wiersza Doroty Gellner Bajeczka.
          Temat: W co się bawić?
          Cele:
            doskonalenie umiejętności aktywnego słuchania
            r
            ozumienie pojęcia rodzina
            r
            ozwijanie umiejętności grupowania.
               Pomoce: ilustracje przedstawiające postacie z bajek (po kilka postaci z jednej bajki), nagranie skocznej muzyki,
               szarfy lub obręcze dla dzieci, emblematy dla dzieci po 2–3 każdego rodzaju (np.: trójkąty, koty, ludzie, litery,
               samochody).

          Przebieg zajęć:
          1.  Słuchanie wiersza Doroty Gellner Bajeczka.



                Bajeczka

             Narysuję zamek . Sama!          Nikt nie wybrał . Tańczę sama .   Wtem z pomocą biegnie paź:
             Zaraz się otworzy brama         Może jestem źle ubrana?         – Prędko do tej wieży właź!
             i po złotych wbiegnę schodkach .   Nagle spojrzał smok spod oka .   Razem z wózkiem i z lalkami
             Może w zamku króla spotkam?     Mamo . Ja się boję smoka!       ukryj się za tymi drzwiami!

             Z wielkim wózkiem pełnym lalek   Więc uciekam przez krużganki .   Ale smok nie rezygnuje .
             przez balową idę salę .         Mijam okna, drzwi i klamki .    Gryzie kłódkę! Ogniem pluje!
             Tańczą damy i rycerze . . .     Tu otwarte, tam zamknięte,      – Nie rób smoku tyle wrzasku!
             Kto do tańca mnie wybierze?     a smok łapie mnie za piętę .    Jesteś tylko na obrazku!
                                             Na skakance za mną skacze,      Zamek też! I złota brama!
                                             on się śmieje, a ja płaczę .    Rysowałam wszystko sama!
                                                                                                        Dorota Gellner


          2.  Omówienie treści wiersza: Co narysowała dziewczynka? Jaką przygodę przeżyła w zamku? Kto jej pomógł? Czy to wyda-
            rzyło się naprawdę? W co lubicie się bawić? Czy lubicie się bawić sami? Jakie zabawy są najlepsze z rodzicami? – wypowie-
            dzi dzieci na podstawie wysłuchanego wiersza i własnych przeżyć.
          3.  Zabawa dydaktyczna „Znajdź bajkową rodzinę”. N. rozkłada na podłodze ilustracje postaci z bajek – zadaniem dzieci
            jest połączenie bohaterów pochodzących z jednej bajki.
          4.  Zabawa ruchowa „Szybko do domu”. N. rozkłada na podłodze obręcze/szarfy (domki) oznaczone symbolem np.: trój-
            kąta, kota, człowieka, litery, samochodu. Dzieciom rozdaje emblematy z np.: kolorowymi trójkątami, kotami, literami,
            samochodami. Dzieci poruszają się w rytm dowolnej muzyki, w przerwie jak najszybciej wchodzą do obręczy, tworząc
            rodzinki. Wymiana emblematów, powtórzenie zabawy.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia rozwijające wyobraźnię i percepcję wzrokową.
          Temat: Tangram.
          Cele:
            doskonalenie percepcji wzrokowej
            ozwijanie logicznego myślenia
            r
            r
            ozumienie pojęcia tangram.
               Pomoce: nożyczki, klej, białe kartki papieru, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  Co to jest tangram? – prezentacja N. i krótkie wprowadzenie:
            TANGRAM to chińska łamigłówka (układanka), znana od około 3000 lat. Składa się z siedmiu elementów w postaci figur
            geometrycznych (tan), powstałych przez rozcięcie kwadratu. Celem zabawy jest ułożenie przedstawionych figur czy wzorów
   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101