Page 89 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 89

TYDZIEŃ 7  •  Jesień w parku i w ogrodzie  •  87



                 – Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć, siedem, osiem…
                 – Dziewięć i dziesięć – dodała wiewiórka . – Dziewiąty dla Jeżyka, a dziesiąty dla ciebie, Trampolinku, na szczęście .
                 Podziękowała za pomoc i z ośmioma orzeszkami poszła w odwiedziny do swojej babci .
                 Jeż odprowadził Trampolinka aż do alejki prowadzącej do wyjścia z parku . A kiedy później układał się do zimowego
              snu, zamiast kołysanki nucił skoczną rymowankę:
                                Dziesięć orzeszków wiewiórka mała
                                w dziupli wielkiego dębu schowała.
                                A teraz biega bardzo przejęta.
                                Gdzie są orzeszki? Oj, nie pamięta.
                                Z pomocą przyszedł jej Trampolinek –
                                już ma wiewiórka wesołą minę.
                                                                                                 Urszula Piotrowska


            2.  Omówienie treści opowiadania: Dlaczego wiewiórka była zdenerwowana? Kto pomógł jej w szukaniu orzechów? Co w na-
              grodę dała wiewiórka Trampolinkowi i jeżykowi? Ile zostało jej orzechów? Dlaczego jaskółka nie mogła pomóc wiewiórce
              w poszukiwaniach orzechów? Co kiedyś babcia wiewiórki zakopała na polance? Czy babcia wiewiórki pomogła zasiać dęby
              i dlaczego? Co w parku robił jeż? Do czego się przygotowywał?
            3.  Praca z KP1 (pierwsza , zewnętrzna strona okładki ze skrzydłem) – omówienie i uzupełnianie nalepkami ilustracji
              do opowiadania: Z jakich drzew spadły liście w parku i utworzyły kolorowy dywan? Odszukajcie ukryte w listkach żołędzie? Ile ich
              jest? Więcej, czy mniej niż orzechów? Wskażcie miejsce na ilustracji, gdzie mógł znaleźć sobie miejsce jeż na zimowy sen? Przy-
              klejcie przy Trampolinku i jeżyku tyle orzechów, ile podarowała im wiewiórka. Nalepcie pozostałe orzechy w koszyku. Ile ich jest?
            4.  Zabawa ruchowa „Wiewiórki do dziupli”– N. rozkłada na podłodze tyle szarf, ile jest dzieci. Na dźwięk tamburyna dzieci
              poruszają się po sali, kiedy N. przestaje grać i mówi: Wiewiórki do dziupli dzieci jak najszybciej wskakują do najbliższej
              szarfy. W kolejnych powtórzeniach zabawy N. zabiera po dwie, trzy szarfy. Dzieci, które nie zdążyły wskoczyć do dziupli
              odchodzą na bok i kibicują pozostałym uczestnikom.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Tańczymy z Fryderykiem Chopinem.
            Cele:
              r
              ozwijanie zainteresowania muzyką poważną
              r
              ozwijanie koordynacji ruchowej
              doskonalenie poczucia rytmu
              kształtowanie wyobraźni ruchowej
              integracja grupy.

                 Pomoce: nagranie Mazurka F. Chopina (CD), nagranie muzyki marszowej i skocznej, tamburyn, talerze.

            Przebieg zajęć:
            1.  Powitanie. Dzieci poruszają się przy akompaniamencie rytmów granych przez N. na tamburynie. W przerwie N.
              wymienia nazwy części ciała, a dzieci podchodzą do drugiej osoby i dotykają się nimi, mówiąc: Dzień dobry.
            2.  Zabawa „Krok w bok”. Dzieci poruszają się przy akompaniamencie marszowej muzyki w kole w kierunku przeciwnym
              do ruchu wskazówek zegara. W przerwie wykonują krok w bok, nogą zewnętrzną, wychylając się na zewnątrz koła
              z przeniesieniem ciężaru ciała na nodze wykrocznej. Pozostają w tej pozycji do momentu ponownego usłyszenia
              muzyki. Na dany przez N. znak (dwukrotne klaśnięcie w dłonie) dzieci zmieniają kierunek marszu o 180 stopni –
              poruszają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Gdy ponownie muzyka ucichnie, wykonują krok w bok drugą nogą.
              Uwaga: Zmiany kierunku powinny następować kilkakrotnie, aby dzieci mogły przećwiczyć wychylenie w obydwie strony.
            3.  Zabawa w chowanego. Dzieci poruszają się po całej sali przy akompaniamencie skocznej muzyki. Kiedy N. zagra na tale-
              rzach, dzieci szybko dobierają się w pary – chłopiec z dziewczynką. Chłopiec staje przodem do N., a dziewczynka staje
              za chłopcem, ma być niewidoczna dla N. Gdy dzieci ponownie usłyszą muzykę, zaczynają swobodnie poruszać się po sali.
            4.  Nauka układu ruchowego do Mazurka F. Chopina (CD).
              Ustawienie: dzieci w parach – chłopiec z dziewczynką, stają w rozsypce, zwrócone przodem do widowni. Dziewczynka
              staje za chłopcem tak, aby była niewidoczna.

              00’00–00’01 –  dziewczynka wykonuje krok prawą nogą w bok i wychyla się, przenosząc ciężar ciała na prawą nogę; ręce
                          opiera na ramionach chłopca;
              00’01–00’02 – powrót dziewczynki do pozycji wyjściowej;
   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94