Page 85 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 85

TYDZIEŃ 7  •  Jesień w parku i w ogrodzie  •  83



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodnicze.
            Temat: Jesienne liście.
            Cele:
              r
              ozpoznawanie kształtu wybranych liści i nazywanie drzew, z których pochodzą
              o
              dczuwanie piękna jesiennego krajobrazu
              n
              auka prowadzenia obserwacji ukierunkowanej
              p
              oznanie przyczyn zmiany barwy liści jesienią – rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.
                 Pomoce: ilustracje jesiennego krajobrazu, wazoniki na bukiety z liści, koszyki na jesienne zbiory: kasztany,
                 żołędzie, skrzydlaki klonu.

            Przebieg zajęć:
            1.  Słuchanie wiersza Maciejki Mazan Dary Pani Jesieni.



                  Dary Pani Jesieni

              Przyszła jesień do parku .       To kasztany brązowe
              Wiecie, co to będzie?            tak, jak czekolada,
              Na trawnikach znajdziemy         oraz liście w kolorze
              dojrzałe żołędzie .              złota i czerwieni .
              Jejku, jejku, popatrzcie,        I to wszystko są dary
              co jeszcze z drzew spada!        od Pani Jesieni .
                                                             Maciejka Mazan


            2.  Omówienie treści wiersza: O jakiej porze roku opowiada wiersz? Co można znaleźć na trawnikach w parku? Jakie kolory
              miały spadające liście?.
            3.  Rozmowa kierowana pytaniami: Co sprawia, że rośliny są zielone? Dlaczego liście zmieniają swoją barwę? Dlaczego liście
              opadają z drzew?.
              N. wyjaśnia, że zjawisko wybarwiania liści jesienią jest reakcją rośliny na zmiany długości dnia i nocy. Jesienią, gdy dzień
              jest krótszy, chlorofil, który nadaje liściom zieloną barwę, przestaje być przetwarzany i następuje jego stopniowy rozkład.
              Większą rolę zaczynają odgrywać inne barwniki. Dzięki nim liście przybierają różne barwy: żółtą, pomarańczową,
              czerwoną i brązową. Na zmianę barwy niektórych liści ma wpływ także obniżenie temperatury i wzmożone opady
              atmosferyczne. Czerwona barwa liści jest szczególnie intensywna przy utrzymującym się wysokim ciśnieniu atmosfe-
              rycznym.
            4.  Wyjście do ogrodu lub parku – odnalezienie wybranych drzew: kasztanowca, klonu, brzozy, dębu, jarzębiny…; kalko-
              wanie faktury kory; zbieranie liści, owoców, nasion.
            5.  Układanie zebranych darów w kąciku przyrody, układanie bukietów z liści w wazonikach.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Jesienny krajobraz.
            Cele:
              ozwijanie wrażliwości plastycznej
              r
              kształtowanie umiejętności przedstawiania rzeczywistości w formie plastycznej
              doskonalenie umiejętności posługiwania się pędzlem.

                 Pomoce: jesienne liście, farby plakatowe, kartki formatu A3, pędzle.

            Przebieg zajęć:
            1.  Malowanie farbami zainspirowane obserwacjami podczas wycieczki.
            2.  Wykonanie pracy w formacie A3 – rozplanowanie przestrzeni kartki. Wykorzystywanie w pracy zebranych liści,
              np. malowanie jednej strony liścia – odciskanie na kartce.
   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90