Page 82 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 82

80  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



            Jeździ po ulicach,                       Kiedy widzisz dym w oddali,
            przejeżdża skrzyżowania,                 to na pewno coś się pali.
            osobowy, ciężarowy,                      Wtedy go na pomoc wzywasz.
            nie unika parkowania.     (samochód)      Jak ten pan się nazywa?      (strażak)
          2.  Dzielenie wyrazów (rozwiązań zagadek) na sylaby z wyklaskiwaniem.
          3.  Szukanie par wyrazów rozpoczynających się taką samą sylabą – wysłuchiwanie sylab w nagłosie. N. prezentuje dzieciom
            obrazki, dzieci podają ich nazwy: zebra, zegar, samochód, sałata, garaż, gazeta, rower, robot.
          4.  Układanie nowego wyrazu powstałego z połączenia pierwszych sylab wyrazów. Przykłady wyrazów: mo – tyl, tor –ba,
            ze – gar, bra – tek, pie – ro – gi, szy – ba.
          5.  Zabawa „Wstań, gdy usłyszysz sylabę sza ”. Przykłady wyrazów: szafa, czapka, susza, plaża, cisza, żaba, szachy, burza,
            szalik, kawa, kasza.
          6.  Zabawa ruchowa „Kolorowe garaże” – dzieci mają zawieszone emblematy samochodów w różnych kolorach. Poruszają
            się po sali, naśladując odgłosy samochodów. Na sygnał gwizdka wjeżdżają do garażu oznaczonego takim samym kolo-
            rem jak emblemat. Symbole garaży umieszczone są w różnych miejscach sali. Zabawę powtarzamy kilka razy, za każdym
            razem dzieci wymieniają się emblematami.
          7.  Wykonywanie ćwiczeń z KP1, s. 65. Zapoznanie z pojazdami służb ratowniczych, poznawanie numerów alarmowych,
            kolorowanie numeru alarmowego 112.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-konstrukcyjne.
          Temat: Makieta ruchu drogowego.
          Cele:
            trwalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach
            u
            ozwijanie umiejętności projektowania przedmiotów oraz ich realizacji według ustalonego planu
            r
            oznawanie właściwości różnych materiałów plastycznych oraz możliwości ich wykorzystania
            p
            ozwijanie sprawności manualnej i wyobraźni przestrzennej
            r
            kształtowanie umiejętności pracy w zespole.
               Pomoce: arkusz grubej tektury o bokach około 1 m, pudełka tekturowe różnej wielkości, patyczki, papier kolorowy,
               klej, nożyczki.

          Przebieg zajęć:
          1.  Przypomnienie, jak wygląda ruch na skrzyżowaniu na podstawie obserwacji podczas wycieczki.
          2.  Konstruowanie w zespołach makiety ruchu drogowego:
               x przygotowanie makiety w formie szkicu,
               x zaplanowanie rodzaju i ilości materiałów potrzebnych do wykonania makiety,
               x wykonanie makiety z zaznaczeniem najważniejszych elementów ruchu ulicznego, do wykonania makiety można
               wykorzystać znaki drogowe wykonane na poprzednich zajęciach z KA.
          3.  Zorganizowanie wystawy makiet połączone ze swobodnymi wypowiedziami dzieci.



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa z wykorzystaniem skakanki „Szczur” – rozwijanie umiejętności skoku obunóż, doskonalenie refleksu. Dzieci
            stoją w kole, N. w środku, kręci skakanką, dzieci przez nią przeskakują.
             x Rysowanie kredą na chodniku lub patykiem na piasku/ziemi – rozwijanie sprawności motorycznych.



          Piątek    temat:  Spotkanie z policjantem



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Układanie obrazków związanych z ruchem drogowym – rozwijanie wyobraźni.
          Zabawa „Dokończ wyraz” – ćwiczenie słuchu fonematycznego oraz analizy i syntezy słuchowej. Opowiadanie historyjki
          obrazkowej z KP1, s. 67. Ćwiczenia poranne – Zestaw VI. „Gdzie zaparkował samochód?” – określanie położenia
   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87