Page 81 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 81
TYDZIEŃ 6 • Bezpieczna droga do przedszkola • 79
– liczenie sylab i głosek w wyrazach, układanie obrazów graficznych. Zabawa dydaktyczna „Znajdź taki sam znak” – utrwa-
lenie znaków drogowych, rozwijanie spostrzegawczości. Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Przepychanka”.
Obszary z podstawy programowej: I 5; III 6; IV 1, 2, 7, 12
Zajęcia główne: ▶ 1. Zabawy dydaktyczne – „Co słychać na drodze?” – rozwijanie umiejętności kojarzenia i logicz-
nego myślenia, doskonalenie umiejętności analizy sylabowej wyrazów, rozwijanie analizatora słuchowego w zakresie ana-
lizy i syntezy wyrazowej, utrwalenie numerów alarmowych do służb ratowniczych. Zabawa ruchowa „Kolorowe garaże”.
Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 65. ▶ 2. Zajęcia plastyczno-konstrukcyjne – makieta ruchu drogowego – rozwijanie
umiejętności projektowania przedmiotów oraz ich realizacji według ustalonego planu, poznawanie właściwości różnych
materiałów plastycznych oraz możliwości ich wykorzystania, kształtowanie umiejętności pracy w zespole.
Obszary z podstawy programowej: I 6; III 5; IV 1, 2, 4, 8
Zajęcia w ogrodzie: Zabawa z wykorzystaniem skakanki „Szczur” – rozwijanie umiejętności skoku obunóż, doskonale-
nie refleksu. Rysowanie kredą po chodniku lub patykiem po piasku/ziemi – rozwijanie sprawności motorycznych.
Obszary z podstawy programowej: I 5; IV 1, 8
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Wykonywanie ćwiczenia w KP1, s. 64 – opowiadanie, co przedstawiają obrazki – rozwijanie umiejętności wypowiedzi –
spójności logicznej i poprawności gramatycznej.
x „Kogo wezwać na pomoc?” – zabawa dydaktyczna – łączenie z wybranym pojazdem odpowiedniej postaci: policjanta,
lekarza, strażaka i numerem telefonu alarmowego. N. lub chętne dziecko opisuje sytuację – dzieci odpowiadają, którą
ze służb ratowniczych należy wezwać na pomoc. Przykładowe sytuacje:
Mały chłopiec stoi na ulicy i płacze, chyba się zgubił.
Widzisz wypadek samochodowy, są osoby poszkodowane.
Pali się dom.
x Ćwiczenia poranne – Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Zabawa „Ile sylab? Ile głosek?” – liczenie sylab i głosek w wyrazach, układanie obrazów graficznych (długi klocek –
sylaba; krótki klocek – głoska), porównywanie liczby sylab z liczbą głosek, np. znak: 1 sylaba, 4 głoski.
x Zabawa dydaktyczna „Znajdź taki sam znak” – dzieci otrzymują emblematy znaków drogowych. Dwoje dzieci otrzymu-
je taki sam znak. Zadaniem dzieci jest odszukanie osoby mającej taki sam znak i określenie, jaki jest jego rodzaj i znacze-
nie – utrwalenie znaków drogowych, rozwijanie spostrzegawczości.
x Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Przepychanka” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zabawy dydaktyczne.
Temat: Co słychać na drodze?
Cele:
r
ozwijanie umiejętności kojarzenia i logicznego myślenia
doskonalenie umiejętności analizy sylabowej wyrazów
r
ozwijanie analizatora słuchowego w zakresie analizy i syntezy wyrazowej
trwalenie numerów alarmowych do służb ratowniczych.
u
Pomoce: obrazki, kredki, gwizdek, ilustracje garaży i emblematy samochodów w różnych kolorach, nagranie
odgłosu karetki pogotowia z CD, KP1.
Przebieg zajęć:
1. Rozwiązywanie zagadek słownych dotyczących ruchu drogowego.
Są tam czarno-białe pasy, Co to za pan w niebieskim mundurze?
przejście pieszym wyznaczają. Łapie złodziei, porządku pilnuje.
Samochody, motocykle A kiedy trzeba, to lizakiem
po niej się poruszają. (ulica) samochody zatrzymuje. (policjant)