Page 80 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 80

78  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik


          2.  Zabawa „Miejsce po mojej prawej/lewej stronie jest puste” – określanie stron ciała. Dzieci siedzą na krzesełkach w kole,
            jedno krzesełko puste. N. wyznacza osobę, która zaprasza kolegę lub koleżankę do zajęcia wolnego miejsca.
          3.  Zabawa ruchowa „Prawa – lewa strona”. Kształtowanie świadomości własnego ciała, utrwalanie stron ciała (prawa,
            lewa). Dzieci wykonują polecenia N.: Zakryj prawą ręką prawe oko, złap się lewą ręką za nos, podnieś lewą nogę, narysuj
            w powietrzu kreskę prawą ręką itp. Następnie polecenia wydają dzieci.
          4.  Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 62 i 63. Zaznaczanie strzałkami kierunków, etapów przechodzenia przez jezdnię,
            rysowanie flamastrem samochodu na jezdni, rysowanie pętli wokół kamizelki z elementami odblaskowymi.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Gramy lasowiaka.
          Cele:
            r
            ozwijanie zainteresowania muzyką ludową
            u
            trwalenie kroków tańca
            doskonalenie gry na instrumentach perkusyjnych
            doskonalenie poczucia rytmu
            kształtowanie koordynacji ruchowej
            r
            ozwijanie świadomości własnego ciała.
               Pomoce: nagranie tańca lasowiaka (CD), nagranie spokojnej muzyki, instrumenty perkusyjne.

          Przebieg zajęć:
          1.  Powitanie. Dzieci stają w dużym kole, zwrócone twarzami do jego środka i śpiewają piosenkę powitalną do popularnej
            melodii Kółko graniaste (zob. TYDZIEŃ 5, Środa).
          2.  Powtórzenie lasowiaka. Dzieci stają w kole i powtarzają przyśpiewkę z podziałem na role: pierwszą zwrotkę – dziew-
            czynki, drugą – chłopcy. Następnie wykonują taniec.
          3.  Instrumentacja do tańca lasowiaka.
            N. dzieli dzieci na cztery grupy instrumentalne: bębenki, drewienka, grzechotki oraz talerze. Dzieci siadają w grupach
            instrumentalnych i uczą się instrumentacji do tańca:
            Oj nie widać, oj nie widać mego Lasowia-ka – osiem uderzeń pałeczką w membranę bębenka;
            Pewnie on tam za góreczką – dwa uderzenia talerzem o talerz na wskazane sylaby;
            poprawia choda-ka – cztery rytmiczne uderzenia drewienkiem w drewienko oraz jednocześnie czterokrotne uderzenie
            grzechotką o rękę przypadające na wskazane sylaby.
            Instrumentacja w kolejnych zwrotkach przebiega tak samo.
            Po opanowaniu instrumentacji dzieci dzielą się na dwie grupy – taneczną i instrumentalną. Grupa taneczna ustawia się
            parami na obwodzie koła i tańczy lasowiaka. Grupa instrumentalna staje z boku. Pierwszą i drugą zwrotkę śpiewa
            razem z tancerzami. W trzecim przeprowadzeniu tańca (w zwrotce instrumentalnej) akompaniuje tańczącym.
          4.  Zabawa „Części ciała”. Dzieci kładą się na podłodze, na plecach, zginają lekko nogi w kolanach i zamykają oczy.
            N. włącza spokojną muzykę i wypowiada nazwy różnych części ciała oraz kierunek, w jakim dana część ciała ma się
            poruszyć, np.: prawa ręka do boku, lewa noga do góry, lewa ręka do brzucha. Dzieci poruszają się w wolnym tempie.
          5.  Pożegnanie. Dzieci stają w dużym kole, zwrócone twarzami do jego środka, śpiewają piosenkę pożegnalną do melodii
            popularnej Kółko graniaste (zob. TYDZIEŃ 5, Środa).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawy z wykorzystaniem piłek – rozwijanie umiejętności rzutu do celu i koordynacji wzrokowo-ruchowej: rzuty
            w parach, rzuty do wyznaczonego celu, kopanie piłki do celu, toczenie piłki po wyznaczonym torze.
             x Jazda na rowerkach – wyznaczenie trasy przejazdu, np. określenie liczby okrążeń – cierpliwe oczekiwanie na swoją kolej.



          Czwartek    temat:  Co słychać na drodze?



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Wykonywanie ćwiczenia w KP1, s. 64 – rozwijanie umiejętności wypowiedzi – spój-
          ności logicznej i poprawności gramatycznej. Zabawa dydaktyczna „Kogo wezwać na pomoc?” – utrwalanie znajomości
          służb ratowniczych, numerów telefonów alarmowych. Ćwiczenia poranne – Zestaw VI. Zabawa „Ile sylab? Ile głosek?”
   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85