Page 76 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 76

74  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



             x Składanie obrazków z części (samochód, znaki drogowe, tramwaj itp.) – rozwijanie sprawności analizatora wzrokowego.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Rozmowa z dziećmi w małych grupach na temat obrazków przedstawiających prawidłowe i nieprawidłowe zachowania
            uczestników ruchu drogowego – poszerzenie wiadomości na temat podstawowych przepisów ruchu drogowego zwią-
            zanych z bezpieczeństwem na drodze, rozwijanie umiejętności przewidywania różnych zachowań.
             x Zabawa dydaktyczna – układanie modeli prostych zdań z klocków (1 klocek – 1 wyraz), np. Adam ma aparat. Ewa
            lubi elfy. Eryk kupił samochód. Czerwone światło oznacza stop. – ćwiczenie słuchu fonematycznego oraz analizy
            i syntezy słuchowej.
             x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Liczbowe koła z liści” z Zestawu I (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: wycieczka na skrzyżowanie – obserwacja, praktyczne działanie.
          Temat: Na skrzyżowaniu.
          Cele:
            p
            oznanie i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie wyjść poza teren przedszkola
            zapoznanie dzieci z elementarnymi zasadami ruchu drogowego
            rowadzenie obserwacji ukierunkowanej
            p
            p
            raktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy
            doskonalenie umiejętności wypowiedzi na temat zaobserwowanych zjawisk.
               Pomoce: KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  Omówienie z dziećmi zasad bezpieczeństwa podczas wyjścia poza teren przedszkola – nie oddalanie się od grupy,
            słuchanie poleceń osób dorosłych.
          2.  Wspólne omówienie celu wycieczki na najbliższe skrzyżowanie – obserwowanie przez dzieci pojazdów, pieszych,
            znaków drogowych.
          3.  Wyjście z przedszkola – obserwacja przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną i bez sygnalizacji, omawianie znaczenia
            napotkanych znaków drogowych, zwracanie uwagi na ich kształty.
          4.  Przejście na drugą stronę ulicy z zastosowaniem zasad ruchu pieszych.
          5.  Powrót do przedszkola – rozmowy z dziećmi na temat wrażeń z wycieczki – utrwalanie podstawowych zasad ruchu
            drogowego.
          6.  Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 58–59. Uzupełnianie nalepkami ilustracji, kolorowanie sygnalizatorów świetlnych,
            rysowanie ich po śladzie. Opowiadanie, jakie światło pali się na sygnalizatorach dla pieszych i dla pojazdów, dlaczego
            karetka pogotowia stoi przed pasami, jak oznaczona jest droga dla rowerów, gdzie znajdują się znaki drogowe, chętne
            dzieci z pomocą N. mówią, co one oznaczają.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa terenowa „Uliczne sygnały” – dzieci stoją w kole, N. w środku trzyma tarcze lub krążki w barwach sygnalizatora.
            Gdy uniesie do góry zielony krążek dzieci idą po obwodzie koła, kiedy uniesie czerwony – zatrzymują się, żółty –
            wykonują w tył zwrot i maszerują w przeciwną stronę – doskonalenie szybkiej reakcji na sygnał wzrokowy.
             x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego (hulajnogi, rowerki) – przestrzeganie ustalonych zasad bezpieczeństwa,
            cierpliwe oczekiwanie na swoją kolej.
   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81