Page 73 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 73

TYDZIEŃ 5  •  Ja i moja rodzina  •  71



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Ćwiczenie grafomotoryczne przygotowujące do nauki pisania – rysowanie znaków graficznych po zakropkowanych
              wzorach, rozwijanie umiejętności dostrzegania kierunków pisania: od lewej do prawej, od góry do dołu.
              x Wykonywanie ćwiczeń 2 i 3 na s. 55 w KP1 – uzupełnianie obrazka zgodnie z instrukcją, dorysowywanie butów sto-
              nodze – ćwiczenie spostrzegawczości.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw V (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Co będzie następne?” – N. układa z patyczków do liczenia wzór i pyta: Co będzie następne? Dzieci układają
              dalszy ciąg wzoru z patyczków, zachowując naprzemienność układu, rytm – dostrzeganie regularności.
              x Wykonywanie ćwiczenia w KP1, s. 54. Rysowanie linii w tunelu.
              x Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Siłacze” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zabawa dydaktyczna połączona z wizytą w kuchni.
            Temat: Świat techniki w naszym domu.
            Cele:
              oznanie sprzętów gospodarstwa domowego używanych dawniej i dziś
              p
              wzbogacanie słownictwa
              doskonalenie analizy i syntezy sylabowej i głoskowej wyrazów.

                 Pomoce: obrazki przedstawiające dawny i współczesny sprzęt gospodarstwa domowego.

            Przebieg zajęć:
            1.  Dzieci wypowiadają się, jaki sprzęt jest używany w ich domach. Czy potrzebne są dzisiaj nowoczesne urządzenia domowe,
              dlaczego?
            2.  Dobieranka do pary „Stary sprzęt – nowy sprzęt”. N. rozkłada obrazki na podłodze, dzieci wybierają jeden obrazek,
              szukają do niego pary, nazywają urządzenie, opisują jego wygląd i przeznaczenie, analizują różnice między sprzętem
              dawnym i współczesnym.
            3.  Wizyta w kuchni przedszkolnej – przypomnienie zasad bezpieczeństwa. Globalne odczytanie napisu na drzwiach:
              Kuchnia. Wskazanie litery a w wyrazie. Wywiad z panią kucharką na temat urządzeń kuchennych ułatwiających jej pracę.
              Oglądanie wybranego sprzętu.
            4.  Analiza i synteza sylabowa wyrazów z wyklaskiwaniem: pral-ka, ku-chen-ka, mik-ser, od-ku-rzacz, ro-bot, eks-pres.
              Wysłuchiwanie znanych głosek: a, e w wyżej wymienionych wyrazach.
            5.  Zabawa ruchowa „Robot kuchenny” – dzieci ruchem naśladują pracę urządzenia, rozwijanie wyobraźni ruchowej.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-konstrukcyjne.
            Temat: Roboty dla mamy i taty.
            Cele:
              ozwijanie umiejętności projektowania przedmiotów oraz realizacji według ustalonego planu
              r
              ozwijanie wyobraźni przestrzennej, zainteresowanie światem techniki
              r
              doskonalenie umiejętności przygotowania krótkich wypowiedzi słownych
              kształtowanie umiejętności pracy w zespole.

                 Pomoce: pudła kartonowe, papier kolorowy, folia aluminiowa, klej, nożyczki, taśma do łączenia materiałów
                 plastycznych.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa twórcza „Dokończ zdanie”. N. mówi początek zadania: Adam ma robota, który…, dzieci dopowiadają koniec zdania.
            2.  Wykonanie pracy plastyczno-konstrukcyjnej w zespołach „Roboty”. Przygotowanie w formie szkicu projektu robota.
              Zaplanowanie rodzaju i ilości materiałów potrzebnych do wykonania pracy.
            3.  Konstruowanie i ozdabianie robotów w zespołach. Wymyślanie nazw dla robotów.
            4.  W zespołach przygotowanie reklamy robota – prezentacja urządzenia, zorganizowanie wystawy robotów.
   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78