Page 69 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 69

TYDZIEŃ 5  •  Ja i moja rodzina  •  67



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: przygotowanie do czytania i pisania.
            Temat: E jak elf.
            Cele:
              p
              oznanie kształtu litery e, E drukowanej i pisanej
              doskonalenie analizy sylabowej i głoskowej wyrazów
              u
              trwalanie wyglądu poznanych liter
              p
              róby odczytywania wyrazów.
                 Pomoce: tamburyn, KP1, KA.

            Przebieg zajęć:
            1.  Wprowadzenie do tematu – ułożenie obrazków historyjki „Przygoda Trampolinka” – KP1, s. 50–51. Co przedstawiają
              obrazki w historyjce z Trampo linkiem? Odczytywanie przez chętne dzieci dialogów z obrazków historyjki.
            2.  N. prezentuje ilustrację elfa z podpisem. Dzieci wysłuchują głoskę w nagłosie.
            3.  Budowanie modelu wyrazu elf z czerwonych i niebieskich kartoników, oznaczających samogłoski i spółgłoski, można
              wykorzystać kwadraciki w tych kolorach z k. 38 i 39 w KA.
            4.  Prezentacja małej i wielkiej litery e, E – drukowanej i pisanej.
            5.  Ułożenie pod modelami wyrazów: elf, Ewa z alfabetu ruchomego (KA, k. 40, 41).
            6.  Wymyślanie przez dzieci różnych wyrazów, które mają głoskę e w nagłosie, śródgłosie i wygłosie.
            7.  Zabawa „Tropiciele głoski e” – dzieci maszerują po sali w rytm tamburyna, N. gra i wypowiada różne wyrazy, dzieci
              kucają, kiedy N. powie wyraz, w którym słychać głoskę e.
            8.  Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 50–52. Zaznaczanie litery e, E w wyrazach, wskazywanie miejsca litery e w modelach
              wyrazów, nalepianie podpisów do zdjęć. Rysowanie po śladzie, a potem samodzielnie wzorów literopodobnych, pisanie
              po śladzie liter e, E.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw V (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).

            III Zajęcia w ogrodzie


              x Zabawa równoważna – przejście po narysowanej linii z krążkiem na głowie.
              x Gra w ringo – rozwijanie umiejętności rzucania i poprawnego chwytania.



            Środa    temat:  Drzewo genealogiczne


            Zapis w dzienniku:


            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa dydaktyczna „Mozaika” – rozwijanie wyobraźni przestrzennej, utrwale-
            nie nazw i kształtu figur geometrycznych. Zabawa „Kto to mówi?” – rozwijanie wrażliwości słuchowej. Ćwiczenia poranne
            – Zestaw V. Zabawa integracyjna „Stonoga” – rozumienie i przestrzeganie zasad zabawy.  Zabawa ruchowa na czworakach
            „Podania piłki stopą”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 9; IV 2, 11
            Zajęcia główne:   ▶  1. Praca z obrazkiem – „Drzewo genealogiczne” – rozumienie relacji rodzinnych, stopnia pokre-
            wieństwa – nazywanie członków rodziny, doskonalenie analizy i syntezy słuchowej wyrazów, utrwalanie poznanych liter.
            Wykonywanie ćwiczeń w KP1 na s. 53.  ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – „Tańczymy lasowiaka”. Rozwijanie zaintereso-
            wania polską kulturą ludową. Nauka tańca lasowiaka.
              Obszary z podstawy programowej: I 7; II 4; III 6; IV 2, 4, 7, 9, 10, 14

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa bieżna „Slalom” – doskonalenie refleksu, reagowanie na umówiony sygnał. Zabawa z wyko-
            rzystaniem sprzętu terenowego – przypomnienie zasad bezpiecznej zabawy. Chodzenie po liniach narysowanych na piasku
            (ślimak, fala, zygzak) – ćwiczenie równowagi.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 9; III 5, 7
   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74