Page 67 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 67

TYDZIEŃ 5  •  Ja i moja rodzina  •  65



            Cele:
              p
              oznanie osób, które tworzą rodzinę
              u
              świadomienie potrzeby dbania o przyjaźń, miłość i szacunek w rodzinie
              ozwijanie umiejętności wypowiadania się na dany temat
              r
              r
              ozwijanie zainteresowań technicznych
              u
              trwalenie litery a, A, ćwiczenie słuchu fonematycznego
              u
              trwalenie liczenia, łączenie pętla po tyle przedmiotów, ile wskazują kropki w okienkach.
                 Pomoce: wizytówki z imionami dzieci, albumy rodzinne przyniesione przez dzieci, aparat fotograficzny, tekturowe
                 pudełko, pergamin, szpilka, czerwone kropki, KA, KP1.
            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa „Deszcz wizytówek”. N. rozsypuje na podłodze wizytówki z imionami dzieci. Na sygnał każde z dzieci odszukuje
              swoją wizytówkę. N. mówi: Zapraszam do zabawy w kręgu dzieci, których imiona zaczynają się głoską a. Następnie
              wymienia kolejno głoski, aż do momentu, kiedy wszystkie dzieci usiądą w kręgu.
            2.  Wysłuchanie wiersza Maciejki Mazan Album babci.



                  Album babci

              Nasza babcia ma album ze starymi zdjęciami .
              Jeśli ją poprosimy, to przegląda go z nami .
              Na tych zdjęciach jest babcia taka, jakiej nie znamy .
              Ma pięć lat i kucyki, bawi się z rodzicami .
              Na zdjęciach jest kot babci i babci przyjaciółka,
              dom, którego już nie ma i przy domu rzeczułka .
              Ta rzeczułka już znikła i wszystko jest inaczej .
              Babcia patrzy na zdjęcia, śmieje się, trochę płacze,
              ale mówi: albumu nie dam nigdy nikomu,
              bo gdy patrzę na zdjęcia, to powracam do domu .
                                         Maciejka Mazan


            3.  Rozmowa na temat treści wiersza. N. zadaje dzieciom pytania: Jaki album wyjęła babcia? Kto był przedstawiony na zdję-
              ciach w albumie? Jak wyglądały te osoby, gdy były młode? Dlaczego dla babci album jest taki ważny? Otwórzcie swoje
              albumy i poszukajcie zdjęć przedstawiających was, gdy byliście mali. Jak wtedy wyglądaliście? Swobodne wypowiedzi
              dzieci, nazywanie członków rodziny.
            4.  Rozmowa wprowadzająca: Jak możemy nazwać album, który zawiera zdjęcia rodziny? Skąd w waszym domu wzięły się
              te zdjęcia? Jak nazywa się urządzenie do robienia zdjęć?
            5.  Oglądanie aparatu fotograficznego, rozmowa na temat jego działania, budowy i zastosowania.
            6.  Zabawa badawcza „Jak działa aparat fotograficzny?”. W małym pudełku z tektury nieprzepuszczającym światła odcinamy
              jedną ściankę. Na miejsce wyciętej ścianki przyklejamy gładki papier pergaminowy. Szpilką robimy dziurkę w boku
              przeciwległym do ścianki z pergaminu. Kierujemy otwór w stronę okna i zbliżamy się do niego tak długo, aż zobaczymy
              obraz okna na papierze. Dzieci swobodnie wnioskują na temat efektów doświadczenia. N. wyjaśnia: Promienie światła
              rozchodzą się wzdłuż linii prostych. Światło słoneczne przechodzi przez dziurkę w ścianie pudełka po linii prostej
              i pada wprost na pergamin. Promienie z dołu i z góry okna przecinają się, przechodząc przez otwór i dlatego na papierze
              widzimy obraz odwrócony. Takie urządzenie było pierwowzorem aparatu fotograficznego.
            7.  Zabawa dydaktyczna „Znajdź literę”. N. rozkłada na podłodze szablony z literami drukowanymi. Zadaniem dzieci jest
              odszukanie litery a, A i oznaczenie jej czerwoną kropką – KA, k. 40, 41.
            8.  Wykonywanie ćwiczenia 1 w KP1, s. 46 oraz ćwiczenia 2 w KP1 na s. 47. Przy okazji prosimy o podawanie nazw przed-
              miotów w sali, których nazwy zawierają głoskę a.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne – rysunek kredką.
            Temat: Moja rodzina.
            Cele:
              u
              trwalenie schematu postaci człowieka
              doskonalenie percepcji wzrokowej – dostrzeganie różnic w wyglądzie ludzi
              b
              udowanie więzi emocjonalnej z rodziną
              wiczenie sprawności manualnej.
              ć
   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72