Page 70 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 70

68  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa dydaktyczna „Mozaika” – układanie kompozycji płaskich z figur geometrycznych według wzoru i własnych
            pomysłów – rozwijanie wyobraźni przestrzennej, utrwalanie nazw i kształtu figur geometrycznych.
             x Zabawa „Kto to mówi?”. Dzieci siedzą w kole na dywanie. N. zasłania oczy jednemu z nich. Chętne dziecko opowiada
            o swojej rodzinie, a zadaniem dziecka z zasłoniętymi oczami jest rozpoznanie osoby mówiącej (podanie jej imienia).
            Rozwijanie wrażliwości słuchowej.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw V (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa integracyjna „Stonoga” – dzieci maszerują ustawione jedno za drugim, śpiewają piosenkę na prostą melodię
            Idzie sobie stonoga, stonoga, stonoga... Po zatrzymaniu dziecko prowadzące woła: prawa noga – wszyscy pokazują prawą
            nogę, potem woła: lewa noga – wszyscy pokazują lewą nogę. Następnie grupa liczy: raz…dwa…trzy… W tym czasie
            prowadzący, biegnąc wzdłuż „stonogi”, musi jak najszybciej znaleźć się na jej końcu. Zabawa rozpoczyna się na nowo,
            prowadzi kolejna osoba w rzędzie.
             x Zabawa ruchowa na czworakach „Podania piłki stopą” z Zestawu VI (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: praca z obrazkiem.
          Temat: Drzewo genealogiczne.
          Cele:
            ozumienie relacji rodzinnych, stopnia pokrewieństwa – nazywanie członków rodziny
            r
            doskonalenie analizy i syntezy słuchowej wyrazów
            trwalanie poznanych liter.
            u
               Pomoce: drzewa genealogiczne wykonane wspólnie z rodzicami, rysunek prezentu, kartki z modelami wyrazów,
               czerwone kredki, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  Prezentacja rysunków drzew genealogicznych wykonanych wspólnie z rodzicami, wypowiedzi dzieci na temat ich ro-
            dzin – omówienie, utrwalenie nazw członków rodziny, rozumienie pokrewieństwa.
          2.  „Uroczystości rodzinne”. Rozmowa na temat uroczystości rodzinnych, np. przyjęcia urodzinowego, inspirowana pyta-
            niami: Kto był na waszych ostatnich urodzinach? Kto może być zaproszony na przyjęcie urodzinowe? Kto należy do rodziny
            bliższej, a kto do dalszej?
          3.  Zagadka rysunkowa „Prezent”. Rysunek prezentu zakryty jest kartką. N. powoli odkrywa fragment rysunku. Globalne
            odczytywanie wyrazu prezent. Analiza słuchowa. Wskazanie miejsca głoski e.
          4.  N. rozdaje kartki z modelami wyrazów. Zadaniem dzieci jest wybranie modelu pasującego do wyrazu prezent i pokoloro-
            wanie na czerwono cegiełek, które oznaczają samogłoskę e.










          5.  Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 53. Odczytywanie rebusów – nazwy wyrazów kończą się głoską e. Szukanie na obrazku
            ukrytej litery e, E, kolorowanie przedmiotów, które w nazwach mają głoskę e.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Tańczymy lasowiaka.
          Cele:
            r
            ozwijanie zainteresowania polską kulturą ludową
            n
            auka lasowiaka
            ozwijanie koordynacji ruchowej
            r
   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75