Page 79 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 79
TYDZIEŃ 6 • Bezpieczna droga do przedszkola • 77
Środa temat: W lewo, w prawo
Zapis w dzienniku:
Aktywność poranna i popołudniowa: Czytanie i oglądanie książek związanych z tematyką ruchu drogowego – doskonale-
nie umiejętności wypowiedzi, rozwijanie słownictwa związanego z omawianym tematem. Wykonywanie ćwiczeń w KP1
na s. 61. Ćwiczenia poranne – Zestaw VI. Zabawa „Skojarzenia” – utrwalanie znajomości nazw i kształtów figur geometrycz-
nych. Zabawy konstrukcyjne z wykorzystaniem różnych rodzajów klocków – rozwijanie pomysłowości i wyobraźni dzieci,
doskonalenie współdziałania w grupie, szanowanie wytworów pracy kolegów.
Obszary z podstawy programowej: I 5, 8; IV 2, 11, 12, 14
Zajęcia główne: ▶ 1. Zajęcia matematyczne – „W prawo, w lewo” – kształtowanie świadomości własnego ciała, rozwi-
janie umiejętności określania stron ciała: prawa, lewa strona, rozumienie znaczenia symbolicznych zapisów. Zabawa
ruchowa „Prawa – lewa”. Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 62–63. ▶ 2. Zajęcia umuzykalniające – „Gramy lasowiaka”.
Utrwalenie kroków tańca. Doskonalenie gry na instrumentach perkusyjnych.
Obszary z podstawy programowej: I 5, 8; III 5; IV 2, 7, 11, 12, 14
Zajęcia w ogrodzie: Zabawy z wykorzystaniem piłek – rozwijanie umiejętności rzutu do celu i koordynacji wzrokowo-
-ruchowej. Jazda na rowerkach – rozwijanie koordynacji ruchowej, cierpliwe oczekiwanie na swoją kolej.
Obszary z podstawy programowej: I 5; III 5
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Czytanie i oglądanie książek związanych z tematyką ruchu drogowego. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat obraz-
ków, rozpoznawanie znaków, sygnalizatora. Wyjaśnienie wieloznaczności słowa: zebra. Doskonalenie umiejętności
wypowiedzi, rozwijanie słownictwa związanego z omawianym tematem.
x Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 61. Kolorowanie znaku drogowego według wzoru. Oznaczanie nalepkami miejsca,
gdzie mogą przechodzić piesi.
x Ćwiczenia poranne – Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Zabawa „Skojarzenia” – wykorzystanie figur geometrycznych (koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt) i obrazków związanych
z ruchem ulicznym. Przyporządkowywanie obrazków do figur (np. koło – kierownica, opona, znak nakazu, koło od
roweru; kwadrat – znak informacyjny, apteczka, trójkąt – znak ostrzegawczy, trójkąt ostrzegawczy, prostokąt – sygnali-
zator, ulica, drogowskaz). Utrwalanie znajomości nazw i kształtów figur geometrycznych.
x Zabawy konstrukcyjne z wykorzystaniem różnych rodzajów klocków. Budowanie parkingów dla samochodów, domów
i ulic – rozwijanie pomysłowości i wyobraźni dzieci, doskonalenie współdziałania w grupie, szanowanie wytworów
pracy kolegów.
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
Temat: W lewo, w prawo.
Cele:
kształtowanie świadomości własnego ciała
r
ozwijanie umiejętności określania stron ciała: prawa, lewa
r
ozumienie znaczenia symbolicznych zapisów.
Pomoce: frotki lub kolorowe wstążki dla każdego dziecka, KP1.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa „Prawa – lewa” – określanie stron ciała. Dzieci wkładają frotki na prawe ręce i dotykają nimi: prawego oka, ucha,
kolana, stopy, na koniec wykonują obrót w prawo. To samo wykonują lewą ręką (frotka na lewej ręce), kończąc obrotem
w lewą stronę.