Page 83 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 83
TYDZIEŃ 6 • Bezpieczna droga do przedszkola • 81
przedmiotów w przestrzeni. Zabawa słuchowa „Pojazdy” – rozwijanie percepcji słuchowej. „Tropiciele liter” – rozwijanie
percepcji wzrokowej, utrwalanie znajomości poznanych liter wielkich i małych.
Obszary z podstawy programowej: I 5, 9; IV 4, 12
Zajęcia główne: ▶ 1. Zajęcia społeczne – Spotkanie z policjantem – poszerzenie wiadomości na temat roli i zadań
policjanta kierującego ruchem drogowym, utrwalenie telefonicznych numerów alarmowych i sposobów powiadamiania
odpowiednich służb, kształtowanie postawy zaufania i otwartości w kontaktach z gośćmi. Wykonywanie ćwiczeń w KP1,
s. 66. ▶ 2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw VI.
Obszary z podstawy programowej: I 5, 9; III 5, 6; IV 12, 20
Zajęcia w ogrodzie: Zabawy w piaskownicy. Jazda na hulajnogach – przestrzeganie ustalonej kolejności i zasad bezpiecz-
nej zabawy. Zabawa „Policjant” – utrwalenie zasad ruchu drogowego.
Obszary z podstawy programowej: I 5, 9; III 5
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Układanie z mozaiki geometrycznej obrazków związanych z ruchem drogowym: samochodu, sygnalizatora, znaku
drogowego… – rozwijanie wyobraźni.
x Zabawa „Dokończ wyraz”. N. podaje dziecku obrazek i wypowiada pierwszą sylabę nazwy narysowanego na nim
elementu, np. ko-… (tek). Dziecko ma dopowiedzieć sylabę, aby powstał wyraz. Stopniowo przechodzi się do dłuższych
wyrazów (3–4–sylabowych) – ćwiczenie słuchu fonematycznego oraz analizy i syntezy słuchowej.
x Opowiadanie historyjki obrazkowej, która przydarzyła się Mateuszowi i jego mamie w parku – KP1, s. 67.
x Ćwiczenia poranne – Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x „Gdzie zaparkował samochód?” – określanie położenia przedmiotów w przestrzeni, używanie określeń: na, pod, za, obok,
między, w, po prawej, po lewej stronie…
x Zabawa słuchowa „Pojazdy” – podawanie nazw pojazdów po wysłuchaniu odgłosów z CD – rozwijanie percepcji słuchowej.
x „Tropiciele liter” – każde dziecko otrzymuje fragment tekstu wyciętego z gazety, zaznacza na czerwono poznane głoski:
a, A, e, E – rozwijanie percepcji wzrokowej.
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
Temat: Spotkanie z policjantem.
Cele:
p
oszerzenie wiadomości na temat roli i zadań policjanta ruchu drogowego
trwalenie telefonicznych numerów alarmowych i sposobów powiadamiania odpowiednich służb
u
kształtowanie postawy zaufania i otwartości w kontaktach z gośćmi.
Pomoce: KP1.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie i przedstawienie policjanta.
2. Przypomnienie dzieciom celu i przebiegu spotkania.
3. Omawianie przez policjanta roli i zadań policji w ruchu drogowym, rodzajów umundurowania, numerów telefonów
alarmowych i korzystania z nich. Przekazanie informacji, że policjant to osoba, której można zaufać, która może pomóc
dziecku w sytuacji zagrażającej jego bezpieczeństwu. Zaproszony gość mówi także o poruszaniu się dzieci po drogach
i niebezpieczeństwach, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze. Omawia sposoby, jak unikać i pokonywać zagrożenia.
Wspomina o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Mówi, jak bezpieczne podróżować autem. Pokazuje
niektóre znaki, jakich używa policjant kierujący ruchem drogowym.
4. Zadawanie pytań policjantowi.
5. Chętne dzieci opowiadają historyjkę, która przytrafiła się Mateuszowi i jego mamie – KP1, s. 67. Rozmowa z policjan-
tem na temat nietypowych zadań, jakie mogą spotkać policjanci w pracy.
6. Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 66. Łączenie kropek, otaczanie pętlami przedmiotów, których używa w pracy policjant.