Page 102 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 102

100  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



            4.  Pokoloruj 3 kasztany i 3 żołędzie.
            5.  Znajdź na obrazku ślimaki i je pokoloruj.
            6.  Jakie grzyby ukryły się na ilustracji? Na pomarańczowo lub żółto pokoloruj kurki.
            7.  Ile ptaszków widzisz ukrytych wśród darów jesieni?
            8.  Odszukaj 6 żołędzi w czapeczkach i pokoloruj je brązową i zieloną kredką.
            9.  Na jednym dużym listku dębu narysuj 3 biedronki.
            10.  Znajdź wszystkie kasztany w kolczastych łupinkach. Zaznacz je kropeczkami lub pokoloruj.


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
          Temat: Bawmy się!
          Cele:
            ozpoznawanie kształtu i nazywanie figur geometrycznych
            r
            s
            warzanie sytuacji sprzyjających integracji rówieśników z grupą przedszkolną
             t
            kształtowanie umiejętności współdziałania w sytuacjach zabawowo-zadaniowych
            ozwijanie aktywności ruchowej jako naturalnej potrzeby dziecka
            r
             t
            s
            warzanie atmosfery radości i zadowolenia ze wspólnej zabawy.
               Pomoce: gazety, bębenek, nagranie skocznej muzyki, KA.
          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawy z gazetami:
               x Dzieci ustawiają się w kole, na środku leży sterta gazet. Zadaniem dzieci jest podchodzenie po kolei do środka
               i wydobycie z gazet jakiegoś dźwięku np.: darcie, składanie, zwijanie, zgniatanie, potrząsanie gazetą...
               x Rozdanie gazet każdemu dziecku. Gazety leżą na podłodze (kałuże). Bieg marsz, podskoki, skoki przez kałuże,
               omijanie, slalom.
               x Gazety leżą na podłodze. Bieg, marsz po sali w rytm bębenka, cisza – stają na gazecie. Powtórzenie zabawy, tylko jedna
               gazeta na parę; za każdym powtórzeniem zabawy składanie gazety na pół aż do momentu, kiedy każde dziecko z pary
               stoi na gazecie na jednej nodze.
               x Taniec w parach – trzymanie gazety czołami, kolanami, plecami, brzuchami itp.
               x Zgniatanie gazet w kule (oburącz, prawą, lewą ręką). Swobodna zabawa kulami: kopanie, podrzucanie, chwytanie,
               celowanie do kosza, toczenie, przeskakiwanie, dmuchanie...
               x Marsz w kole, wrzucanie kul do kosza.
          2.  Dzieci podzielone na zespoły układają z gazetowych kul kształty figur geometrycznych – koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt
          3.  Układanki geometryczne z wykorzystaniem figur geometrycznych z KA, k. 35, 36.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa bieżna „Bieg zaprzęgów” – jedno dziecko-konik wchodzi do obręczy i trzyma ją na wysokości klatki piersiowej.
            Drugie dziecko-woźnica trzyma obręcz i powozi tak powstałym zaprzęgiem.
             x Mandala – układanie kompozycji w kształcie koła z materiału przyrodniczego, np. piasku, kamyków, kasztanów, liści.
             x Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Siłacze” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107