Page 115 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 115

TYDZIEŃ 9  •  Jesienny deszcz  •  113



            Cele:
              u
              trwalanie wiadomości o sposobach ochrony przed deszczem
              kształtowanie zdolności do dostrzegania regularności rytmicznych
              r
              ozwijanie funkcji analizatora wzrokowego – wyszukiwanie różnic i podobieństw, dostrzeganie takich samych wzorów
              doskonalenie umiejętności przeliczania i porównywania liczebności.

                 Pomoce: emblematy różnej wielkości kropel deszczu, chmurek, parasoli rozłożonych i złożonych (pary o tym sa-
                 mym wzorze), kaloszy i pelerynek, parasole, materiały do przeprowadzenia doświadczeń (elektryczny czajnik, słoik,
                 spodek, woda, kostki lodu, 6 szklanek – w 3 szklankach woda zabarwiona na niebiesko, żółto, czerwono, papierowy
                 ręcznik, KP2, CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  Rozwiązanie zagadki wprowadzającej w temat dnia.

              Kiedy pada, nie musi być nudno.
              Kiedy pada, mówi się: trudno.
              Kojarzy się z parasolem i kaloszami
              peleryną i dużymi kałużami.     (deszcz)
            2.  Zabawy dydaktyczne do wyboru:
              –  „Parasol do parasola” – zestawianie parasoli złożonych i rozłożonych o tym samym wzorze.
              –  „Kalosze” – wyszukiwanie par kaloszy o takim samym wzorze.
              –  „Pelerynki” – dostrzeganie różnic – porównywanie dwóch pelerynek.
              –  Kontynuowanie rytmów rozpoczętych przez N. z zachowaniem stopnia trudności, np.:
                   x parasol – mała kropla – parasol – duża kropla – parasol – mała kropla – ...
                   x chmurka – kropla – parasol – kalosz – chmurka – kropla – parasol – kalosz –....
              –   „Krople deszczu”. N. rozkłada różnej wielkości sylwety kropel deszczu. Dzieci układają je od najmniejszej do najwięk-
                szej, następnie wspólnie przeliczają krople (od najmniejszej do największej i odwrotnie).
              –   Zabawa „Pada deszcz” (działanie na konkretach). N. rozkłada przed dziećmi sylwety chmur i układa pod nimi krople
                deszczu. Dzieci przeliczają krople, porównują ich liczbę, określają, gdzie jest mniej, a gdzie więcej, o ile? N. pyta:
                Co zrobić, aby pod chmurami było tyle samo kropel? Tworzenie równoliczności poprzez dokładanie lub zabieranie kropel.
              –   Zabawa ruchowa „Burza” – swobodne poruszanie się dzieci po sali, na dźwięk grzmotu (CD) chowanie się pod para-
                sole trzymane przez kilkoro dzieci. Zmiana dzieci trzymających parasole, powtórzenie zabawy.
            3.  Wysłuchanie wiersza Urszuli Piotrowskiej Woda – rozmowa na temat roli wody – KP2, s. 4.
            4.  Wykonywanie doświadczeń zaprezentowanych na s. 5 w KP2.
            5.  Zakreślanie kwadracików obok piktogramów oznaczających zmysły – jakimi zmysłami można poznać wodę – KP2, s. 5.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Kolorowe parasole.
            Cele:
              p
              oznanie budowy parasola
              doskonalenie sprawności manualnych
              r
              ozwijanie wrażliwości estetycznej.
                 Pomoce: pocięte kawałki tkanin, klej wikol, kartki z brystolu, wycięte z kolorowego papieru uchwyty do parasola,
                 parasole.

            Przebieg:
            1.  Prezentacja parasoli, omówienie budowy, kształtu.
            2.  Ułożenie na kartce kształtu półkola (czaszy parasola) z wybranych kawałków materiałów i ich przyklejenie.
            3.  Doklejenie parasolom papierowych uchwytów.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa tropiąca „Wiewiórki”. Każde dziecko otrzymuje po jednym kasztanie (orzeszku). Dzieci-wiewiórki biegną do
              wyznaczonego miejsca tak długo, jak długo słyszą gwizd (umówiony dźwięk). Gdy sygnał cichnie, „wiewiórki” chowają
              orzeszki i starają się zapamiętać schowek. Na podany sygnał biegają po ogrodzie-lesie, a na gwizdek ponownie biegną
              po kasztany. Ten, kto pierwszy przyniesie kasztan, wygrywa.
   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120