Page 118 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 118

116  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „Dokończ zdanie”. N. mówi początek zdania, dzieci wymyślają zakończenie, np. Kiedy pada deszcz…, Kiedy wieje wiatr…,
            Gdybym był wiatrem…, Nie lubię deszczowej pogody…. Rozwijanie logicznego myślenia i umiejętności budowania zdań.
             x Wykonywanie ćwiczeń 3 i 4 w KP2, s. 9 – kolorowanie wzorów na parasolu, rysowanie po śladzie chmurek, kolorowa-
            nie listków znajdujących się w obu pętlach – ćwiczenie grafomotoryczne oraz nauka logicznego myślenia.
             x Zabawa ruchowa, ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Supełek” z Zestawu II (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zabawy dydaktyczne.
          Temat: Kiedy wieje wiatr?
          Cele:
            r
            ozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego
            umożliwianie samodzielnego eksperymentowania, wyciągania wniosków
            w
            ykonanie prostych doświadczeń umożliwiających wytworzenie wiatru za pomocą różnych urządzeń, przedmiotów
            o
            kreślenie roli wiatru w środowisku przyrodniczym i gospodarce człowieka
            u
            świadomienie niszczącej siły wiatru.
               Pomoce: suszarka, wachlarz, pompka, balony, skrawki papieru, piórka, kawałki waty, ilustracje (suszenie prania,
               żaglowanie, wiatraki, surfing), ilustracje przedstawiające pozytywne i negatywne skutki wiatru, dowolne nagranie
               muzyki tanecznej, reklamówki foliowe, gazety, pojemniki z kaszą lub cukrem, plastikowe butelki, CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozwiązanie zagadki wprowadzającej do tematu zajęć.


            Dmucha w liście, dmucha w drzewa,
            świszcze, huczy, wieje, śpiewa.
            Latawiec unosi wysoko w górę,
            czasami zmienia się w wichurę.     (wiatr)

          2.  Krótka rozmowa – N. zadaje dzieciom pytania: Jak wygląda wiatr? Czy można go zobaczyć gołym okiem? Czy można go
            dotknąć, powąchać, posmakować…? Swobodne wypowiedzi dzieci. Na zakończenie rozmowy N. mówi, że wiatr to
            poruszające się powietrze i zaprasza do wykonania doświadczeń.
          3.  Zabawy z wiatrem: 
            −   „Jak można wywołać wiatr?”. N. prezentuje przygotowane przedmioty i urządzenia: suszarka, wachlarz, pompka,
               wiatraczek, balony i zachęca dzieci, aby za ich pomocą spróbowały wytworzyć wiatr. Zwracanie uwagi na siłę wiatru,
               kierowanie wiatru na skrawki papieru, kawałki waty itp. Następnie N. proponuje dzieciom dmuchnąć na skrawki
               papieru (oddech jako źródło wiatru).
            −   „Do czego służy wiatr?”. Dzieci podają odpowiedzi, N. w sposób symboliczny zapisuje je na tablicy. Następnie uzu-
               pełnia wypowiedzi dzieci, wykorzystując ilustracje: suszenie prania, wytwarzanie prądu (elektrownia wiatrowa),
               pływanie żaglówką, latanie paralotnią, rozsiewanie nasion roślin, osuszanie kałuż, surfing.
          4.  Zabawa „Odgłosy wiatru”. Wytwarzanie szumu i szelestu wiatru z wykorzystaniem reklamówek foliowych, pojemników
            wypełnionych kaszą lub cukrem, gazet, plastikowych butelek. Poszukiwanie dźwięków przypominających wiatr (np.
            pocieranie klockiem o podłogę). Na koniec zajęć N. włącza odgłosy wiatru z CD.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia muzyczne.
          Temat: Witamy Pana Listopada.
          Cele:
            auka piosenki Pan Listopad
            n
            zapoznanie z wybranymi instrumentami muzycznymi
            wrażliwienie na brzmienie instrumentów perkusyjnych
            u
            r
            ozwijanie poczucia rytmu
            kształtowanie pamięci.
               Pomoce: nagranie piosenki Pan Listopad (CD), nagranie muzyki do maszerowania, biegania oraz podskoków,
               plansze ze zdjęciami: kontrabasu, bębna oraz fletu prostego lub (i) poprzecznego, grzechotki, trójkąta, bębenka.
   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123