Page 122 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 122

120  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



            – Dlaczego mama powiedziała, że najpiękniejszy jest las jesienią?
            – Jak należy zachowywać się w lesie?
          3.  Odgadywanie dotykiem, co to za dary przyniesione z lasu. Dzielenie nazw darów na sylaby; wysłuchiwanie głosek
            w nagłosie i wygłosie wyrazów.
          4.  „Kto mieszka w lesie?” – N. mówi nazwę wybranego zwierzęcia, głoskując, a dzieci podają nazwy zwierząt. Chętne
            dzieci przejmują rolę N. Następnie omawiają sposoby przygotowania zwierząt leśnych do zimy.
          5.  Zabawa ruchowa „Spacer po lesie” – dzieci poruszają się po sali w takt tamburyna. Gdy instrument cichnie naśladują:
            zbieranie grzybów, rzucanie szyszkami, skakanie wiewiórki, kroki niedźwiedzia.
          6.  Wykonywanie ćwiczenia w KP2, s. 10. Rozmowa poprzedzająca wykonanie ćwiczenia na temat przygotowań zwierząt do
            zimy i jak zwierzęta spędzają zimę. Uzupełnianie nalepkami ilustracji. Jedno z chętnych dzieci odpowiada na pytanie:
            Dlaczego w paśniku nie ma siana? N. prosi inne dzieci o skorygowanie argumentacji dziecka i zaprasza do dyskusji.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Jesienny las.
          Cele:
            u
            trwalenie informacji na temat jesiennego lasu – kolorystyka jesienna
            w
            yrażanie własnych obserwacji w formie plastycznej
            g
            romadzenie doświadczeń poprzez wykonywanie prac z wykorzystaniem różnych form działalności plastycznej – ukła-
            danie kompozycji z tworzywa przyrodniczego
            zachowanie porządku podczas pracy oraz ostrożne posługiwanie się przyborami
            zgodna współpraca w zespole.
               Pomoce: farby plakatowe, pędzle, pocięte kasztany, żołędzie, suszone liście; 4 arkusze z namalowanym konturem
               lasu (po złożeniu tworzące całość), klej wikol; ilustracje jesiennego lasu.

          Przebieg zajęć:
          1.  Oglądanie ilustracji, omówienie kolorystyki, dostrzeganie piękna jesiennego krajobrazu, dzielenie się własnymi doświad-
            czeniami, obserwacjami.
          2.  Podział na zespoły 4-, 5-osobowe, wyznaczenie obowiązków w zespołach.
          3.  Wspólne przygotowywanie materiałów do pracy: wybieranie odpowiednich farb i wyciskanie ich do miseczek, napeł-
            nianie kubków wodą, zgniatanie suszonych liści, wkładanie pociętych kasztanów, żołędzi, orzechów do miseczek, przy-
            gotowanie pędzli do farb i kleju.
          4.  Wypełnianie konturu lasu według pomysłów dzieci, domalowywanie sylwet zwierząt leśnych (np. każdy zespół maluje
            inne zwierzę). Połączenie ilustracji w jedną całość.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa „Suche liście” – dzieci mają za zadanie przejść po odcinku długości około 10 m po suchych liściach. Zadanie
            trzeba wykonać najciszej jak się da – ćwiczenie koncentracji, pokonywania przeszkód w terenie.
             x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
             x Zabawa ruchowa skoczna „Przeskocz przez kałużę” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          Piątek    temat:  Lekkie – ciężkie

          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Ćwiczenia oddechowe – rozwijanie siły i długości wydechu. Wykonanie ćwicze-
          nia w KP2, s. 13. Ćwiczenia poranne – Zestaw II. Zabawa „Kto ukrył się pod parasolem?” – rozwijanie spostrzegawczości,
          wyrabianie cierpliwości, rozumienie zasad zabawy. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Zbiórka na sygnał”.
            Obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 1, 4, 5, 7, 9, 13, 14

          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia matematyczne – „Co jest ciężkie, a co lekkie?” – poznanie różnych rodzajów wag: szal-
          kowej, elektronicznej; szacowanie wagi przedmiotów i kształtowanie umiejętności ich grupowania według wagi. Zabawa
          pantomimiczna „Podaj piórko – podaj kamień”. Wykonywanie ćwiczeń w KP2, s. 12.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia
          gimnastyczne, Zestaw IX.
            Obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 1, 11, 12, 13, 18
   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127