Page 125 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 125

TYDZIEŃ 10  •  Ciekawe, dlaczego…  •  123



            Przebieg zajęć:
            1.  Prezentacja godła i flagi – omówienie barw symboli narodowych. Rozmowa o tym, w jakich miejscach można zobaczyć
              godło (urzędy, przedszkole, poczta), oraz uroczystości, podczas których eksponowane są symbole narodowe (święta naro-
              dowe, wydarzenia sportowe) – układanie podpisów.
            2.  Oglądanie konturowej mapy Polski z narysowaną Wisłą i zaznaczonym punktem oznaczającym położenie Warszawy.
              Dobieranie podpisów. Wypowiedzi dzieci na temat kraju, w którym mieszkają: Polska, obowiązującego języka – język
              polski, mieszkańców – Polacy.
            3.  Nawiązanie do święta narodowego obchodzonego 11 listopada, czyli Narodowego Święta Niepodległości. N. krótko opo-
              wiada dzieje odzyskania niepodległości przez Polskę. Niepodległość oznacza, że ludzie sami mogą decydować o swoim
              państwie i żaden inny kraj nie ma wpływu na podejmowane przez nich decyzje.
            4.  Wykonywanie ćwiczeń w KP2, s. 14–15. Rysowanie konturów Polski, czytanie globalne nazw symboli narodowych:
              godło, flaga, zaznaczanie w modelach wyrazów głosek a i o, kolorowanie flag Polski. Rozmowa na temat obchodów
              Narodowego Święta Niepodległości.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Józef Piłsudski.
            Cele:
              rzybliżenie postaci Józefa Piłsudskiego
              p
              udzenie zainteresowania historią Polski
              b
              ozwijanie umiejętności rysowania postaci ludzkiej/portretu.
              r
                 Pomoce: kredki, ołówki, kartki, ilustracje przedstawiające pomniki i portrety Józefa Piłsudskiego, fotografie Józefa
                 Piłsudskiego.

            Przebieg zajęć:
            1.  Przedstawienie krótkiej charakterystyki postaci Józefa Piłsudskiego – patriota, wybitny polityk, dowódca wojskowy,
              dzięki któremu Polska odzyskała wolność po 123 latach zaborów. Stworzył polskie wojsko – Legiony Polskie, które
              składały się z dzielnych, odważnych ludzi, gotowych walczyć o wolność Polski. Po pierwszej wojnie światowej
              Polacy powierzyli mu najwyższą władzę w państwie właśnie w podziękowaniu za dzielną walkę na rzecz odzyskania
              niepodległości. Miał swoją ulubioną klacz o imieniu Kasztanka, która została uwieczniona na obrazach i pomnikach.
              Pod Warszawą w Sulejówku znajduje się dom, w którym mieszkał marszałek Piłsudski z rodziną, żoną i dwoma córka-
              mi. Także tam znajduje się ciekawy pomnik przedstawiający siedzącego na ławeczce marszałka ze swoimi córkami.
            2.  Oglądanie fotografii Józefa Piłsudskiego, ilustracji jego portretów i pomników. Omówienie cech charakterystycznych
              marszałka, zwrócenie uwagi na ubiór, charakterystyczne wąsy.
            3.  Rysowanie portretu marszałka kredkami lub ołówkiem, wypełnianie przestrzeni.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Obserwacja ptaków w ogrodzie, nazywanie ich – rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.
              x Zabawa z chustą animacyjną „Karuzela” – na środku chusty dzieci kładą misia, chodzą w koło, trzymają chustę
              i obracają misia jak na karuzeli. Uważają, aby nie spadł na ziemię.
              x Zabawa ruchowa skoczna „Przeskocz przez kałużę” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).




            Wtorek    temat:  Jak powstaje cień?



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Wycinanie sylwet do teatrzyku cieni – „Czerwony Kapturek” – mocowanie do
            patyczków – rozwijanie koordynacji oko – ręka, doskonalenie techniki wycinania. Ćwiczenia poranne – Zestaw III.
            Zabawa w teatrzyk cieni „Czerwony Kapturek” z wykorzystaniem sylwet przygotowanych rano – kształtowanie umiejętno-
            ści współpracy w zespole, przełamywanie nieśmiałości. Malowanie na dużym arkuszu papieru poznanych liter pisanych
            palcem maczanym w farbie – utrwalenie poznanych liter pisanych, wielkich i małych. Zabawa ruchowa z elementem
            równowagi „Kasztanowa drabina”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5; IV 1, 2, 3, 4
   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130