Page 128 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 128

126  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



             x Gry i układanki przy stolikach – np. warcaby, „Grzybobranie”, puzzle – przestrzeganie ustalonych zasad, rozumienie
            zasad zdrowej rywalizacji.



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodnicze.
          Temat: Ptaki i ich przysmaki.
          Cele:
            p
            oznanie nazw i wyglądu wybranych ptaków: wrony, wróbla, sikorki, gila, jemiołuszki, gołębia
            r
            ozumienie potrzeby dokarmiania ptaków w okresie zimy
            ozwijanie zainteresowań przyrodniczych.
            r
               Pomoce: ilustracje przedstawiające sylwety ptaków (sikorka, wróbel, gil, wrona, jemiołuszka, gołąb), przysmaki
               ptaków: słonina, jarzębina, słonecznik, kasza, owies, proso, plastikowe butelki, zdjęcia butelkowych karmników, drew-
               niane łyżki, sznurek, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  Pogadanka na temat ptaków, które nie odlatują do ciepłych krajów, zostają na zimę w Polsce, jakie przylatują do nas
            na zimę – rozpoznawanie gatunków – wyróżnianie cech charakterystycznych w wyglądzie zewnętrznym. Jak możemy
            im pomóc przetrwać mrozy? – swobodne wypowiedzi dzieci.
          2.  Ptaki i ich przysmaki – czytanie ciekawostek o ptakach i tego jak się odżywiają.
            Gile przylatują do nas z północy i ze wschodu. Są nieco większe od wróbli. Mają czarne, mocne dzioby, czerwone bądź
            różowawe brzuszki. Zimą chętnie zjadają pozostające na drzewach owoce jarzębiny, a także owoce i nasiona drzew i krze-
            wów leśnych. Są gośćmi w karmnikach. Najchętniej żywią się nasionami słonecznika.
            Sikorki są trochę mniejsze od wróbli, mają żółte lub białe brzuszki, modraszki mają niebieskie piórka. Chętnie zjadają
            nasiona zbóż, ale nie wzgardzą również świeżą słoniną. Są częstymi gośćmi w karmnikach.
            Jemiołuszki przylatują do nas późną jesienią z północy. Mają różnokolorowe pióra, a na głowach piórka układają się
            w charakterystyczne czuby, które rozkładają, gdy poczują się zagrożone. Jemiołuszki uwielbiają owoce jarzębiny, głogu
            i dzikiej róży.
            Wróbel, gołąb – te ptaki spotykamy cały rok w Polsce, lubią kaszę, łuskany słonecznik, okruchy chleba.
          3.  Wykonywanie ćwiczeń w KP2, s. 18–19. Kolorowanie ogona pawia, przeliczanie piórek w pudełkach i oznaczanie ich
            liczby odpowiednią liczbą kropek. Nazywanie ptaków, które zostają w naszym kraju na zimę, czytanie globalne wyra-
            zów – podpisów do sylwet ptaków.
          4.  Wykonywanie dwóch/trzech karmników z butelek i drewnianych łyżek, wsypywanie pokarmu.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Hymn Polski.
          Cele:
            auka hymnu Polski
            n
            trwalenie symboli narodowych (hymn, flaga)
            u
            wrażliwienie na akcent słowny
            u
            r
            ozwijanie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych
            doskonalenie poczucia rytmu
            r
            ozwijanie świadomości własnego ciała.
               Pomoce: nagranie hymnu Polski (CD), flagi trzech dowolnych państw, nagranie skocznej muzyki, bębenki,
               tamburyny, talerze.

          Przebieg zajęć:
          1.  Powitanie. Dzieci poruszają się przy akompaniamencie rytmów granych przez N. na tamburynie. W przerwie
            N. wypowiada nazwy części ciała. Dzieci podchodzą do kolegów i łączą się wskazaną częścią ciała, mówiąc Dzień dobry.
          2.  Zabawa „Flagi”. N. pokazuje dzieciom flagi trzech wybranych państw, np.: Francji, Niemiec oraz Polski i rozkłada je
            na podłodze w różnych miejscach sali. Następnie prezentuje powitania w języku każdego z tych państw: bonjour
            (czyt.: bążur), guten Morgen oraz dzień dobry. Dzieci poruszają się po całej sali przy akompaniamencie skocznej muzyki.
            Gdy N. przerywa nagranie, dzieci słuchają, w jakim języku jest wypowiadane powitanie. Następnie tworzą koło
            wokół flagi państwa, w którym obowiązuje usłyszane powitanie.
   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133