Page 132 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 132

130  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa dydaktyczna „Polska nasz kraj”. N. prezentuje obrazki przedstawiające różne regiony Polski oraz pomaga w odczyta-
            niu nazw: Bałtyk, Kraków, Tatry, Warszawa, Gdańsk, Wisła, Odra. Zadaniem dzieci jest połączenie obrazka z podpisem.
             x Zabawa „Dyrygent” – jedno z dzieci wychodzi z sali. Pozostałe osoby siadają w kręgu i wybierają dyrygenta, czyli dziecko,
            które będzie pokazywało różne czynności. Grupa naśladuje dyrygenta. Zadaniem dziecka, które wróciło do sali, jest
            uważne obserwowanie grupy i wykrycie dyrygenta – ćwiczenie percepcji wzrokowej.
             x Rozmowa na temat powstawania parków narodowych – wyjaśnienie pojęcia park narodowy (obszar zachowany w stanie
            naturalnym, podlegający ścisłej ochronie ze względu na szczególne walory przyrodnicze i krajobrazowe), kształtowanie
            szacunku wobec przyrody. Wypowiedzi na temat piktogramów zamieszczonych na ilustracji w  KP2, s. 25.
            Chętnie dziecko może próbować odczytać informacje przy piktogramach.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Wykonywanie ćwiczeń w Kp2, s. 23 – rysowanie połowy łódki przez łączenie liniami kropek, liczenie z ilu patyczków
            ułożono figury –  ćwiczenie grafomotoryczne i ćwiczenie w przeliczaniu.
             x Ćwiczenia oddechowe „Wirujące liście” – dmuchanie na suche liście, próby utrzymania ich jak najdłużej w powietrzu.
             x Ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Schowaj i pokaż piłkę” z Zestawu III (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: praca z obrazkiem, działania praktyczne.
          Temat: Segregujemy śmieci.
          Cele:
            kształtowanie postaw proekologicznych w codziennym życiu – segregowanie odpadów
            ozwijanie wrażliwości na otaczający świat i poczucia odpowiedzialności za jego wygląd
            r
            p
            oznanie rodzajów odpadów i ich wpływu na środowisko
            r
            ozumienie pojęcia: recykling.
               Pomoce: zdjęcia zaśmieconych miejsc, wysypisk, koszy do segregacji odpadów; różne rodzaje odpadów, kosze
               oznaczone kolorami, plansze z wyrazami do globalnego czytania: szkło, metal, plastik, papier; znaczek recyklingu,
               emblematy z rysunkami śmieci, obręcze, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. umieszcza na tablicy ilustracje zaśmieconych miejsc, wysypiska śmieci – dzieci wypowiadają się na temat obrazków
            i własnych obserwacji, doświadczeń. N. zadaje pytania: Co to są odpady i skąd się biorą? Co się dzieje ze śmieciami
            na składowisku śmieci? Czy w waszym domu segregujecie odpady?.
          2.  Prezentacja obrazków koszy do segregacji odpadów – wyjaśnienie znaczenia kolorów: żółty – plastik, metal; niebieski
            – papier; zielony – szkło, brązowy – bioodpady. Odczytywanie napisów na koszach. Należy wspomnieć, że kolory koszy
            na odpady w różnych miejscowościach są różne, na razie nie ma ustalonych stałych kolorów pojemników na segrego-
            wane odpady.
          3.  Zabawa dydaktyczna „Co z tym śmieciem?”. N. rozkłada kosze oznaczone kolorami i napisami i rozrzuca śmieci
            (np. reklamówka, zgnieciona gazeta, pudełko po soku, butelka plastikowa i szklana, puszka, słomka do napojów,
            opakowanie po jogurcie, skórka od banana) na podłodze, dzieci kolejno wrzucają śmieci do odpowiedniego |
            kosza.
          4.  Rozmowa „Po co segregować śmieci?”. N. prezentuje dzieciom znaczek recyklingu i wyjaśnia, że oznacza on możliwość
            ponownego wykorzystania odpadów: Ze zbierania i segregowania śmieci płyną liczne korzyści. Jaki może być dalszy los
            tych odpadów? Z makulatury produkuje się papier. Dzięki temu nie musimy ścinać drzew, których drewno używamy
            do produkcji papieru. Z zużytych aluminiowych puszek powstają nowe. Z plastikowych odpadów powstają tworzywa sztuczne
            oraz nowe opakowania plastikowe. Szkło przetapiają huty szkła. Służą do wyrobu nowych opakowań szklanych. Bioodpady
            trafiają do biokompostowni. Tam są wrzucane do bioreaktora, który produkuje energię i produkuje kompost (nawóz)
            wykorzystywany do użyźniania gleby w rolnictwie i ogrodnictwie.
          5.  Zabawa ruchowa „Segregujemy odpady”. N. rozdaje dzieciom emblematy przedstawiające różne rodzaje śmieci. Na pod-
            łodze rozkłada obręcze (kosze) w kolorach oznaczających rodzaj odpadów. Dzieci poruszają się po sali w rytm wesołej
            muzyki, kiedy muzyka cichnie, wchodzą do odpowiedniej obręczy zgodnie ze swoim emblematem. Sprawdzenie
            poprawności, wymiana emblematów między dziećmi, powtórzenie zabawy.
   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137