Page 134 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 134

132  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa „Fonetyczna zabieranka”. N. przygotowuje zestawy składające się z około 10 kart z obrazkami przedstawiający-
            mi przedmioty, których nazwy się rymują. Zestawy dzieli na dwie równe części – po jednej dla każdego gracza –
            i odwraca obrazkami do blatu stolików. Gracze biorą jedną kartę ze swojego stosu, odwracają ją i kładą między sobą.
            Kiedy pojawią się dwie karty z rymującymi się nazwami, pierwszy gracz, który powie zabieram, bierze obie karty.
            Wersja druga – zabieranie kart rozpoczynających się tą samą literą – ćwiczenie umiejętności rozróżniania głosek,
            wyszukiwania rymów.
             x Zabawa dydaktyczna „Sztafeta”. Dzieci ustawiają się w trzech rzędach. W odległości około 20 kroków przed każdym
            rzędem N. ustawia pudło z klockami. Każde jest oznaczone inną cyfrą (1, 2 lub 3). Zadaniem dzieci jest dobiegnięcie
            do pudła, wzięcie tylu klocków, ile wskazuje cyfra na pudełku, i powrót na miejsce.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Obrysowywanie szablonów zwierząt – dzieci przykładają szablon z wyciętym okienkiem w kształcie zwierzęcia
            i po krawędzi wewnętrznej obrysowują kształt – ćwiczenie płynnych, rytmicznych, ciągłych ruchów ręki.
             x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Spotkanie piłek” z Zestawu III (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zabawy dydaktyczne.
          Temat: W wiejskiej zagrodzie.
          Cele:
            oznanie różnych gatunków zwierząt żyjących w gospodarstwie wiejskim
            p
            doskonalenie analizy słuchowej wyrazów
            ozwijanie słownictwa
            r
            doskonalenie umiejętności klasyfikacji
            oznanie korzyści, jakie człowiek czerpie z hodowli zwierząt.
            p
               Pomoce: ilustracje przedstawiające zwierzęta gospodarskie i zwierzęta egzotyczne, zagroda zbudowana z klocków,
               mleko, różne rodzaje serów, jajko, plasterek szynki, wełna, emblematy rodzin zwierząt: kura, kogut, kurczątko;
               koń, klacz, źrebię; krowa, byk, cielę; świnia, wieprz, prosię, baran, owca, jagnię; pies, suka, szczenię, obręcze,
               ilustracje zabudowań gospodarskich, domów zwierząt, nagrania odgłosów zwierząt z CD, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  „Kto mieszka na wsi?” – ćwiczenia klasyfikacyjne. N. pokazuje dzieciom przygotowaną zagrodę (wyjaśnienie znaczenia
            słowa), w której brakuje zwierząt, a następnie wyjaśnia, iż zadaniem dziecka jest wylosowanie jednej sylwety zwierząt-
            ka, nazwanie zwierzęcia i położenie do zagrody jeśli pasuje, jeśli nie, odłożenie na bok.
          2.  „Odgłosy zwierząt” – zabawa dydaktyczna rozwijająca percepcję słuchową (CD). Dzieci siedzą na dywanie. Każdy trzy-
            ma kartonik z sylwetą zwierzątka. Dzieci słuchają odgłosów zwierząt. Które dziecko usłyszy głos swojego zwierzątka
            wstaje. Dokonywanie analizy słuchowej nazwy zwierzątka: podanie liczby sylab, wyróżnianie głosek w nagłosie i wygło-
            sie, wysłuchiwanie samogłosek.
          3.  Zabawa „Dlaczego ludzie hodują zwierzęta?” – rozpoznawanie produktów pochodzenia zwierzęcego różnymi
            zmysłami (mleko, jajko, ser, szynka, wełna) – uzasadnianie swoich wypowiedzi, poznanie korzyści płynących z hodowli
            zwierząt.
          4.  Zabawa ruchowa „Gdzie kto mieszka?” – N. rozkłada na podłodze obręcze – domy dla zwierząt i rozdaje dzieciom em-
            blematy ze zwierzętami. Zadaniem dzieci jest połączyć się w zwierzęce rodziny i usiąść przy wybranej obręczy oznaczo-
            nej ilustracją zabudowań gospodarskich. Dzieci nazywają członków swojej rodziny i podają nazwę domu: chlew, obora,
            owczarnia, buda, kurnik, stajnia.
          5.  Wykonywanie ćwiczeń w KP2 s. 26–27. Uzupełnianie ilustracji nalepkami, nazywanie zwierząt przedstawionych
            na ilustracji, rozróżnianie ptaków i wymienianie ich nazw, kolorowanie co drugiej cegły w murku na czerwono, odszuki-
            wanie na ilustracji tych elementów, które mają kształt koła.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Na wiejskim podwórku.
   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139