Page 138 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 138

136  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          2.  Zabawa „Liczymy razem z jeżem” – Ile było jeżyków? Jakie poznały liczby? W jaki sposób je zapamiętywały?
          3.  Zabawa „Duże i małe” – dzieci segregują ilustracje zwierząt dorosłych i ich dzieci i wkładają do odpowiednich obręczy,
            nazywają osobniki dorosłe i ich młode, np.: kura, krowa, suczka i ich dzieci: pisklęta, cielaki, szczeniaki. Przeliczanie
            i porównywanie liczebności zbiorów, określanie: o ile mniej i o ile więcej, co zrobić, żeby było tyle samo.
          4.  Zabawa „Gdzie jest motek wełny?” – N. lub chętne dzieci kładą kolorowe motki wełny w różnych miejscach sali. Pozo-
            stali opisują, gdzie leżą motki, np. pod krzesłem, na stole, obok szafki z książkami, między szafką a ścianą… Układanie
            motków od największego do najmniejszego.
          5.  Zabawa graficzno-matematyczna „Prążki kota”. Dzieci dobierają się w pary, każdy otrzymuje sylwetę kota z wykropko-
            wanymi prążkami. Każdy z graczy rzuca kostką i może narysować po zaznaczonym śladzie tyle prążków kota, ile wska-
            zała wyrzucona kostka. Wygrywa to dziecko z pary, które jako pierwsze narysuje po śladzie wszystkie prążki.
          6.  Wykonywanie ćwiczeń w KP2, s. 33 – doskonalenie umiejętności przeliczania i posługiwania się liczebnikami głównymi
            i porządkowymi, rozumienia pojęć: niski – wysoki. Wysłuchiwanie głosek i zaznaczanie ich miejsca w wyrazie.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Poznajemy instrumenty Pana Listopada.
          Cele:
            u
            wrażliwienie na brzmienie instrumentów muzycznych
            trwalenie piosenki Pan Listopad
            u
            kształtowanie głosu
            ozwijanie wyobraźni dźwiękowej
            r
            doskonalenie pamięci.
               Pomoce: nagranie piosenki Pan Listopad (CD), nagranie muzyki: marszowej, do biegania i podskoków, nagranie
               odgłosów kontrabasu, bębna oraz fletu (CD), zdjęcia przedstawiające instrumenty muzyczne (kontrabas, bęben,
               flet), bębenek.

          Przebieg zajęć:
          1.  Powitanie. Dzieci stają w kole i uczą się piosenki powitalnej opartej na popularnej melodii Kurki trzy, wykonując wska-
            zane ruchy.



                                                                                        słowa: Klaudia Borys
                                                                                        melodia popularna




                  Sta -  my  w ko -  le  wszy -  scy  wraz,   po -  wi -  ta -  nia  nad -  szed  czas.
            5



                Po -  daj  r  -  ce    u -  k o   si ,      w ko -  o  id   z ko  -  le -  g  swym.
            9



                Te -  raz  tu -  pnij:  raz,  dwa,  trzy      i   przy -  wi -  taj  grze -  cznie  si .

               Stańmy w kole wszyscy wraz,  – dzieci stają w kole;
               powitania nadszedł czas .   – zwracają się do kolegi, tworząc pary;
               Podaj ręce,             – podają partnerowi ręce;
               ukłoń się,              – wykonują lekkie skinienie głową w stronę partnera;
               w koło idź z kolegą swym .   – wykonują cztery kroki, idąc w małym kółeczku z kolegą w parze;
               Teraz tupnij: raz, dwa, trzy   – wykonują trzy tupnięcia;
               i przywitaj grzecznie się .   – podają koledze w parze prawą rękę i wykonują gest powitania.



          2.  Rozgrzewka. Dzieci poruszają się przy akompaniamencie muzyki o różnym charakterze: marszowym, do biegania i pod-
            skakiwania. Gdy muzyka będzie zachęcała do marszu, dzieci maszerują w kole z rękami na biodrach. Jeżeli do biegu,
            wykonują bieg na palcach parami. Gdy muzyka zachęci do podskoków, dzieci podskakują.
   133   134   135   136   137   138   139   140   141   142   143