Page 135 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 135

TYDZIEŃ 1 1  •  Mój zwierzak  •  133



            Cele:
              doskonalenie techniki wycinania i klejenia
              r
              ozwijanie umiejętności przedstawiania rzeczywistości w formie plastycznej
              kształtowanie umiejętności rozmieszczenia pracy na kartce.
                 Pomoce: papier kolorowy, kredki, kartki formatu A3, klej, nożyczki.

            Przebieg:
            1.  Omówienie sposobu wykonania pracy – wycinanie z papieru kolorowego zabudowań gospodarskich, ogrodzenia.
              Dorysowywanie sylwet zwierząt w gospodarstwie wiejskim, tła. Zwrócenie uwagi na rozplanowanie pracy na kartce.
            2.  Wykonanie i prezentacja prac.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Gra w ringo – rozwijanie umiejętności rzucania i poprawnego chwytania.
              x Zabawa ruchowa „Berek drewniany” – rozwijanie sprawności ruchowej.
              x Zabawa z wykorzystaniem sprzętu terenowego – przypomnienie zasad bezpiecznej zabawy.



            Wtorek    temat:  Pies przyjacielem człowieka



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Jakie to zwierzę?” – rozwijanie spostrzegawczości. Co jest przysmakiem
            zwierząt? – KP2, s. 28. Oglądanie albumów i książek o psach, zdjęć przedstawiających psy w różnych sytuacjach – swobodne
            wypowiedzi dzieci. Ćwiczenia poranne – Zestaw IV. Czytanie ciekawostek o różnych rasach psów, oglądanie ilustracji –
            swobodne wypowiedzi dzieci, rozwijanie słownictwa. Konstruowanie opowiadania o psie – rozwijanie wyobraźni. Opowia-
            danie historyjki obrazkowej z KP2, s. 29.
              Obszary z podstawy programowej: I 5; II 10, 11; III 5; IV 2, 5, 11, 18, 19

            Zajęcia główne:   ▶  1. Praca z obrazkiem – „Pies przyjacielem człowieka” – uświadomienie pomocnej roli psa w życiu
            człowieka, doskonalenie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi, utrwalanie poznanych liter, próby odczytywania
            wyrazów – KP2, s. 30. Zabawa ruchowa „Pieski” – z elementem czworakowania. Wykonywanie ćwiczenia 2 w KP2,
            s. 28.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw I.
              Obszary z podstawy programowej: I 5; II 10, 11; III 5; IV 2, 4, 5, 11, 18

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Gonimy bańki mydlane” – ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Obserwacje przez
            lupę kory drzew – rozwijanie zainteresowania przyrodą. Zabawa ruchowa bieżna „Bieg z woreczkiem na głowie”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 6; III 5; IV 18


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa „Jakie to zwierzę?” – N. powoli odkrywa, przesuwając kartkę, sylwetę wybranego zwierzęcia hodowanego na wsi.
              Dzieci odgadują, naśladują odgłos – rozwijanie spostrzegawczości.
              x Co jest przysmakiem zwierząt? – KP2, s. 28.
              x Oglądanie albumów i książek o psach, zdjęć przedstawiających psy w różnych sytuacjach – swobodne wypowiedzi dzieci.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Czytanie ciekawostek o różnych rasach psów, oglądanie ilustracji – swobodne wypowiedzi dzieci, rozwijanie słownictwa.
              x Konstruowanie opowiadania. Dzieci siedzą w kole. N. trzymając maskotkę pieska, rozpoczyna opowiadanie: Był sobie
              pies, którego nikt nie chciał. Błąkał się bezdomny, smutny, zmarznięty i głodny. Pewnego dnia.... N. oddaje maskotkę
              pieska kolejnemu dziecku, które kontynuuje opowiadanie.
              x Opowiadamy historyjkę obrazkową – KP2, s. 29.
   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139   140