Page 137 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 137

TYDZIEŃ 1 1  •  Mój zwierzak  •  135



            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia matematyczne – „Zwierzęta się uczą i my też” – tworzenie zbiorów na podstawie wybranej
            cechy przedmiotu, doskonalenie umiejętności liczenia i porównywania liczebności zbiorów, określanie położenia przedmio-
            tów w przestrzeni. Wykonywanie ćwiczeń w KP2, s. 33.  ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – „Poznajemy instrumenty Pana
            Listopada”. Zabawy rytmiczne uwrażliwiające na brzmienie instrumentów muzycznych. Utrwalenie piosenki Pan Listopad.
              Obszary z podstawy programowej: I 5; III 2, 5; IV 4, 5, 7, 12, 15, 19

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpie-
            czeństwa. Zabawa ruchowa z elementem rzutu „Stop! Podaj piłkę”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 6, 8, 9; III 5

            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Układanie z mozaiki geometrycznej sylwetek zwierząt – rozwijanie wyobraźni, utrwalanie nazw figur geometrycznych.
              x Grupowanie obrazków według instrukcji podanej przez N., np. według liczby sylab (2-, 3-, 4-sylabowe…), zaczynające
              się głoską a, e, u, i – kształtowanie analizy i syntezy słuchowej wyrazów.
              x Wykonywanie ćwiczeń w KP2, s. 31.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa dydaktyczna „Co widziałeś?”. Dzieci stają przed ścianą, na której jest tablica i kilka elementów wystroju sali. Przez
              kilkanaście sekund przyglądają się przedmiotom wiszącym na tablicy i na ścianie, a następnie odwracają się tyłem. N. pyta:
              Jak wygląda ściana, na którą przed chwilą patrzyliście? Co się na niej znajdowało? Co było niżej, a co wyżej? – ćwiczenia analiza-
              tora wzrokowego, wyodrębnianie figury i tła, spostrzeganie położenia w przestrzeni i stosunków przestrzennych.
              x Ćwiczenia spostrzegawczości wzrokowej – odszukiwanie wyrazu kot ukrytego w innych wyrazach, np.: maskotka,
              kotlety, łoskot, warkot.
              x Kolorowanie nitek poplątanych przez kotki – ćwiczenie grafomotoryczne – KP2, s. 32.
              x Zabawa ruchowa równoważna „Na drugą stronę po kładce” z Zestawu IV (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).

            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: Zwierzęta się uczą i my też.
            Cele:
              worzenie zbiorów na podstawie wybranej cechy przedmiotu
              t
              doskonalenie umiejętności liczenia i porównywania liczebności zbiorów
              o
              kreślanie położenia przedmiotów w przestrzeni.
                 Pomoce: motki wełny w różnych kolorach i wielkościach, ilustracje dorosłych i ich młodych, rysunek konturu
                 kota z wykropkowanymi prążkami dla każdego dziecka, ilustracje przedstawiające koty domowe i dzikie, obręcze, KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  Dzieci siedzą w kole. Każde ma przed sobą obrazki przedstawiające zwierzęta. N. recytuje wiersz Maciejki Mazan
              Trzy małe jeżyki.


                  Trzy małe jeżyki

              Przyszły trzy małe jeżyki  Trzy jak trzy małe jeżyki,
              na lekcję matematyki .     a każdy bardzo wesoły .
              Dzisiaj się uczą liczenia,  Cztery jak cztery łapeczki,
              więc zaczynają ćwiczenia:  na których biegły do szkoły .
              jeden jak nosek jeżyka,    I pięć – bo piątkę, rzecz jasna,
              co jest jak mała kuleczka .  dostały z matematyki .
              Dwa jak dwa oczka jeżyka,  Tylko igiełek na razie
              lśniące jak czarna porzeczka .  nie policzyły jeżyki…
                                                          Maciejka Mazan
   132   133   134   135   136   137   138   139   140   141   142