Page 142 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 142

140  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



             x Wykonywanie ćwiczeń na s. 35 w KP2. Grupowanie piłeczek w jednym kolorze, przeliczanie ich i określanie, których
            zabawek jest najwięcej. Kolorowanie trójkątów zgodnie z rytmem.
             x Ćwiczenia oddechowe „Czyja piłeczka potoczy się dalej?” – dmuchanie na piłeczkę do ping-ponga. Kto za jednym
            dmuchnię ciem potoczy dalej piłeczkę, ten wygrywa.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „O którym zwierzątku mówię?” – N. opisuje wybrane zwierzę, dzieci odgadują, jakie zwierzę opisuje. Kolejne
            zwierzęta opisują dzieci – doskonalenie umiejętności opisu, kształtowanie logicznego myślenia.
             x Zabawy dowolne w kącikach według zainteresowań dzieci – zgodne dzielenie się zabawkami, wspólne sprzątanie.
             x Zabawa ruchowo-ortofoniczna „Zwierzęta na wsi” – dzieci naśladują ruchem i głosem zwierzęta z wiejskiej zagrody.


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodnicze.
          Temat: Kto pomaga zwierzętom?
          Cele:
            panowanie umiejętności prowadzenia rozmowy jako wymiany informacji
            o
            oznanie pracy weterynarza
            p
            systematyzowanie wiadomości na temat hodowli zwierząt domowych
            u
            udzenie ciekawości poznawczej oraz pozytywnych przeżyć związanych z hodowlą
            b
            kształtowanie poczucia odpowiedzialności, kształtowanie opiekuńczego stosunku wobec zwierząt.
               Pomoce: maskotki zwierząt.

          Przebieg zajęć:
          1.  Przygotowanie do spotkania z weterynarzem – ustalenie pytań.
          2.  Spotkanie z weterynarzem – rozmowa na temat pracy weterynarza, opieki nad zwierzętami.
          3.  Zabawa dydaktyczna „Szpital dla zwierząt”. Dzieci przynoszą do weterynarza „chore” zwierzęta (maskotki). Wysłuchują
            diagnozy oraz wskazówek dotyczących sposobu opieki nad zwierzętami.
          4.  Ustalenie z weterynarzem, jakie zwierzątko mogą hodować w swojej sali. Wysłuchanie informacji o trybie życia
            i sposobie odżywiania się różnych zwierząt domowych: żółwia, papugi, chomika, rybek. Jeśli warunki w przedszkolu
            pozwalają na to, aby hodować w nim zwierzątko, dzieci wraz z N. mogą udać się do sklepu zoologicznego. (Do pomocy
            przy zakupie zwierzątka warto włączyć rodziców).
          5.  Założenie hodowli wybranego zwierzątka – omówienie sposobów opieki.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa z elementem rzutu „Bitwa na kulki”. Dzieci zostają podzielone na dwie drużyny. N. rozciąga linę, wyznaczając
            teren dla każdej z nich. Drużyny stają po obu stronach linii. Przez 2 minuty przerzucają na pole drużyny przeciwnej
            papierowe kule. Wygrywa drużyna, na której polu jest mniej gazetowych kul.
             x Jazda na rowerkach i hulajnogach po wyznaczonym torze – rozwijanie koordynacji ruchowej.

          Uwaga: Dzieci na najbliższy poniedziałek mogą przynieść swoje ulubione pluszowe misie.
   137   138   139   140   141   142   143   144   145   146   147