Page 144 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 144

142  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



            kształtowanie poczucia konieczności poszanowania zabawek
            w
            drażanie do kilkuzdaniowych wypowiedzi na podany temat
            doskonalenie umiejętności współdziałania w zabawie.

               Pomoce: misie przyniesione przez dzieci, chusta animacyjna, KP2.
          Przebieg zajęć:
          1.  Słuchanie wiersza Maciejki Mazan Mój miś.


                Mój miś

             Mój miś jest pluszowy   Czasem rozmawiamy,     A gdy jest mi smutno
             od łapek do głowy .     czasem się bawimy .    lub gdy deszczyk pada,
             Para uszu z pluszu      Ja i miś pluszowy      to mój miś pluszowy
             i brzuszek brązowy .    bardzo się lubimy!     na wszystko pomaga .
                                                                             Maciejka Mazan


          2.  Omówienie treści wiersza: Z jakich części składa się miś? Do czego służy miś? Czy misie mają swoje święto? Dlaczego dzieci
            lubią misie? N. wspomina, że 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia.
          3.  Zabawa słowna: „Opowiem ci o moim misiu” – dzieci kolejno pokazują swojego misia, mówią o nim, np. o tym, kto im
            podarował misia, jak ma na imię, jakiego jest koloru, gdzie chętnie zabierają swojego misia.
          4.  Opowiadanie N. o historii pluszowego misia:
            Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt,
            będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman,
            który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton,
            właściciel sklepu z zabawkami. To właśnie on wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia
            i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak się domyślacie, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się
            z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy (od imienia prezydenta) i tak się je nazywa do tej
            pory. Od ponad stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie.
          5.  Zabawy z misiami i chustą animacyjną. We wszystkich zabawach dzieci uważają, żeby żaden miś nie spadł na dywan.
            Z chusty tworzą trampolinę dla misiów (dzieci poruszają chustą do góry i na dół), zjeżdżalnię (dzieci stojące po jednej
            stronie opuszczają ją, po drugiej podnoszą), bączek (dzieci powoli poruszają się z chustą dookoła), kołyska (kołysanie
            chustą i śpiewanie misiowi wybranej kołysanki).
          6.  Opowiadanie historyjki o tym, jak mama Marty uszyła misia w KP2, s. 36 – doskonalenie umiejętności wypowiedzi.
          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Miś z kółek.
          Cele:
            doskonalenie techniki wycinania
            r
            ozwijanie pomysłowości
            d
            banie o estetyczne wykonanie pracy, dobre rozmieszczenie na kartce.
               Pomoce: papier kolorowy, kółka wycięte z kolorowego papieru różnej wielkości, nożyczki, kartki z bloku rysun-
               kowego, klej.

          Przebieg zajęć:
          1.  Omówienie sposobu wykonania zadania – każde dziecko ma za zadanie wyciąć samodzielnie 3 kółka różnej wielkości.
            Następnie układa na kolorowej kartce sylwetkę misia, dobierając pozostałe koła z tych przygotowanych przez N.
          2.  Naklejanie sylwetki misia na kartkę – N. zwraca uwagę, że koła można zaginać, np. na uszkach, łapkach czy na brzuchu.
          3.  Zorganizowanie wystawy prac – misiów z kółek.

          III Zajęcia w ogrodzie

             x Obserwacja zachowania ptaków przy karmnikach.
             x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Ptaszki do karmnika”. Dzieci poruszają się przy akompaniamencie tamburyna mię-
            dzy rozłożonymi na ziemi krążkami, naśladując latające ptaki. Podczas przerwy w muzyce kucają na najbliższym krążku
            i stukają w niego palcami – zbierają ziarenka.
   139   140   141   142   143   144   145   146   147   148   149