Page 149 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 149

TYDZIEŃ 1 2  •  Dzień Pluszowego Misia  •  147



            Cele:
              doskonalenie umiejętności przeliczania przedmiotów
              p
              orównywanie liczebności – określanie, o ile więcej, o ile mniej
              kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania na konkretach
              współdziałanie w zespole.

                 Pomoce: plastikowe talerzyki, kubeczki, łyżeczki, 6 serwetek, stolik i krzesełka, pluszowe misie, KP2, CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  Dzieci siedzą w półkolu. N. opowiada: 2 misie z naszej sali postanowiły urządzić przyjęcie. Zaprosiły 3 pluszowe misie
              z innych sal. Upiekły pyszne ciasto i przygotowały sok pomarańczowy. Jednak misie nie potrafią nakryć do stołu. Nie wiedzą,
              co będzie im potrzebne. Pomóżcie im i przygotujcie stół zanim przyjdą goście.
            2.  Zabawa „Przyjęcie” – N. pyta, czy pamiętają, ile pluszowych misiów weźmie udział w przyjęciu. Dzieci wspólnie usta-
              lają, co będzie im potrzebne do przygotowania przyjęcia: talerzyki, kubeczki, łyżeczki, serwetki. Dostawiają do stolika
              5 krzesełek. Wyznaczone dzieci przynoszą potrzebne przedmioty i rozkładają na stole. Kolejne dziecko przelicza,
              czy wystarczy miejsc dla wszystkich misiów.
            3.  N. kładzie przed dziećmi 5 pluszowych misiów i dokłada jeszcze jednego, mówiąc: Miś z sali maluszków zabrał ze sobą
              przyjaciela. Co należy zrobić, żeby miś miał miejsce przy stole? O ile więcej misiów przyszło na przyjecie?. Dostawienie
              brakującego kompletu naczyń i krzesełka. Zostawmy misie niech sobie spokojnie zjedzą, a my w tym czasie się pobawimy.
            4.  Zabawa „Niedźwiedzie tańczą razem” – dzieci-niedźwiedzie tańczą razem w rytm wesołej muzyki z CD. Na hasło:
              Dwa niedźwiedzie tańczą razem – dzieci dobierają się w pary. N. powtarza zabawę, mówiąc Trzy/cztery/pięć niedźwiedzi
              tańczy razem. Jeśli zdarzy się sytuacja, że nie da się utworzyć koła zgodnie z hasłem, dzieci tworzą mniejszą lub większą
              grupę misiów, określając, o ile mniej lub, o ile więcej misiów.
            5.  Wykonywanie ćwiczenia 1 w KP2, s. 42 – ćwiczenia matematyczne – utrwalanie liczebników głównych i porządkowych,
              przeliczanie.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawy z piłką – rzucanie do wyznaczonego celu, doskonalenie zręczności.
              x Zabawa „Tor przeszkód” z wykorzystaniem sprzętu terenowego – doskonalenie sprawności ruchowej.



            Piątek    temat:  Niedźwiedzie w naturalnym środowisku



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Ciepło – zimno” – szukamy misia. Misiowe puzzle – doskonalenie ana-
            lizy i syntezy wzrokowej. Wykonywanie ćwiczeń w KP2, s. 43. Ćwiczenia poranne – Zestaw V. Dorysowywanie misom
            odpowiednich elementów – KP2, s. 44. Zabawa ruchowa na czworakach „Podania piłki stopą”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 7; III 5; IV 1, 2, 5, 7

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia przyrodnicze – „Poznajemy niedźwiedzie” – zapoznanie z wyglądem i trybem życia niedź-
            wiedzi (polarnych, brunatnych), rozwijanie zainteresowań światem zwierząt, wzbogacanie słownictwa. Zabawa
            ruchowa „Niedźwiedzie – łączcie się!”. Wykonywanie ćwiczeń w KP2, s. 45.  ▶  2. Zajęcia plastyczne – zakładka do książki
            – rozwijanie zainteresowań czytelniczych, pobudzanie inwencji twórczej, dbanie o estetyczny wygląd wykonywanej pracy.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 7; II 6; III 5; IV 1, 2, 8, 11, 12, 15, 18

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa w berka kucanego – rozwijanie sprawności ruchowej. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu
            terenowego – rozwijanie umiejętności współdziałania.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 7; III 5, 8, 9
   144   145   146   147   148   149   150   151   152   153   154