Page 151 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 151

TYDZIEŃ 1 2  •  Dzień Pluszowego Misia  •  149



              dryfować na kawałku lodu, poszukać żywności w wodzie. Na lądzie poszukuje miejsca do urodzenia i wychowania młodych
              niedźwiadków. Żyją wokół bieguna północnego na lodach Morza Arktycznego.
              Panda wielka – zamieszkuje lasy bambusowe odżywia się pędami roślin (głównie bambusa), nie gardzi też rybami i małymi
              gryzoniami. Futro pandy – biało-czarne, sierść stanowi także doskonałą ochronę przed zimnem. Panda jest zwierzęciem
              stopochodnym, porusza się w charakterystyczny sposób, z łapami zwróconymi do wewnątrz i nisko opuszczoną głową. Po-
              trafi stawać na tylnych łapach, nie umie jednak poruszać się w tej pozycji. Ponadto czasami kłusuje lub galopuje. Wspina
              się na drzewa.
              Warto wspomnieć dzieciom, że jest jeszcze koala, mówimy o nim „miś koala”, lecz on nie należy do rodziny niedźwiedzi
              tylko jest do nich podobny.
            3.  Zabawa ruchowa „Niedźwiedzie – łączcie się!” – Dzieci siedzą w kole. N. przykleja każdemu dziecku koło w kolorze
              brązowym (niedźwiedź brunatny) lub w kolorze białym (niedźwiedź polarny), lub w kolorze czarnym (panda). Niedź-
              wiedzie tańczą do dowolnej muzyki. Na przerwę łączą się w grupy, tworząc rodziny niedźwiedzi. Wymiana kolorów kółek
              między dziećmi. Powtórzenie zabawy.
            4.  Wykonywanie ćwiczeń w KP2, s. 45. Wyszukiwanie niedźwiedzi na ilustracji, nalepianie czapek z zachowaniem rytmu.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Zakładka do książki.
            Cele:
              ozwijanie zainteresowań czytelniczych
              r
              p
              obudzanie inwencji twórczej
              d
              banie o estetyczny wygląd wykonywanej pracy.
                 Pomoce: zakładki do książek, ozdobne sznurki zakończone pomponikami, prostokąty wycięte z bloku technicznego,
                 samoprzylepny papier kolorowy, gazety dla dzieci, szablony do dorysowywania, nożyczki, klej, flamastry, kredki.

            Przebieg zajęć:
            1.  Wyjaśnienie do czego służy zakładka, pokaz różnych zakładek
            2.  Pokaz i wyjaśnienie sposobu wykonania zakładek:
                 x sklejenie dwóch prostokątów – włożenie w środek kawałka ozdobnego sznurka
                 x wybór sposobu wykonania przez dzieci,
                 x wycinanie drobnych elementów, naklejanie wyciętych elementów, odbijanie wzorów z szablonów poprzez ich
                 pokolorowanie kredkami, flamastrami, odrysowywanie kształtów.
            3.  Prezentacja zakładek.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa w berka kucanego – rozwijanie sprawności ruchowej.
              x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego – rozwijanie umiejętności współdziałania.
   146   147   148   149   150   151   152   153   154   155   156