Page 150 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 150

148  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa „Ciepło – zimno” – szukamy misia. Jedno dziecko wychodzi z sali, N. w porozumieniu z dziećmi chowa misia.
            Dziecko ma za zadanie znaleźć misia, słuchając wskazówek dzieci.
             x Misiowe puzzle – układanie sylwetek misiów z pociętych części – doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej.
             x Wykonywanie ćwiczeń w KP2, s. 43.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw V (zob. zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Dorysowywanie misiom takich elementów, żeby każdy z czterech misiów wyglądał tak samo – ćwiczenie 1 w KP2, s. 44.
             x Zabawa ruchowa na czworakach „Podania piłki stopą” z Zestawu VI (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodnicze.
          Temat: Poznajemy niedźwiedzie.
          Cele:
            zapoznanie z wyglądem i trybem życia niedźwiedzi
            r
            ozwijanie zainteresowań światem zwierząt
            wzbogacanie słownictwa.

               Pomoce: ilustracje niedźwiedzi, kółka w 3 kolorach z taśmą samoprzylepną lub z rzepem, nagranie skocznej
               muzyki z CD, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  Słuchanie wiersza Agnieszki Frączek Miś.


                Miś

               Choć wygląda jak miś z pluszu,
               ma ciut więcej animuszu .
               i apetyt co się zowie!
               Raczej nie skacz mu po głowie,
               zwłaszcza kiedy je śniadanie,
               bo miś całkiem niespodzianie
               może klapnąć groźnie:
               – Chap!
               Ciebie też bym chętnie zjadł!
                        Agnieszka Frączek


          2.  N. opowiada ciekawostki o życiu niedźwiedzi, prezentując ilustracje zwierząt.
            Niedźwiedzie brunatne żywią się nasionami, grzybami, dżdżownicami, ślimakami, jajami ptaków, małymi zwierzątkami
            leśnymi. Lubią też ryby i naprawdę uwielbiają miód. Niedźwiedzie słabo widzą, ale mają dobry węch. Niedźwiedzie bru-
            natne to bardzo silne i niebezpieczne zwierzęta. Kiedy podczas wędrówki po lesie spotkamy niedźwiedzia, nie wolno ucie-
            kać, nie można też wykonywać gwałtownych ruchów. Niedźwiedzie na zimę przygotowują sobie legowisko, zwane gawrą.
            W listopadzie zapadają w sen. Budzą się z niego, kiedy przychodzi wiosna, pod koniec marca. Wiecie, dlaczego niedźwie-
            dzie stają na dwóch łapach? Robią to po to, żeby rozejrzeć się w terenie lub gdy chcą odstraszyć intruza. Pokazują mu,
            że są większe i silniejsze.
            Niedźwiedzie polarne to jedne z największych niedźwiedzi. Mają grube futro i warstwę tłuszczu, które chronią go przed zim-
            nem. Włosy tworzące sierść niedźwiedzia są półprzezroczyste; sierść jako całość ma zazwyczaj kolor biały lub kremowy, przez
            co umożliwia zwierzęciu dobry kamuflaż. Skóra ma barwę czarną dzięki czemu pochłania promienie słoneczne, które ogrze-
            wają jego ciało. Niedźwiedź polarny ma krótki ogon i małe uszy, co pomaga mu zmniejszyć utratę ciepła. Ma małą głowę
            i długie, zwężające się ku tyłowi ciało, co nadaje mu opływowy kształt przydatny do pływania. Potrafi przez wiele godzin
   145   146   147   148   149   150   151   152   153   154   155