Page 147 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 147

TYDZIEŃ 1 2  •  Dzień Pluszowego Misia  •  145



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zabawy dydaktyczne.
            Temat: Bajkowe misie.
            Cele:
              p
              oznanie bohaterów książek i filmowych opowieści o misiach
              doskonalenie umiejętności wypowiedzi na zadany temat
              ozwijanie umiejętności aktywnego słuchania – wrażliwości muzycznej.
              r
                 Pomoce: ilustracje misiów z bajek i bohaterów książek, misie przyniesione przez dzieci, farba biała i czarna, pędzle,
                 granatowe lub niebieskie , kartki z bloku rysunkowego.

            Przebieg zajęć:
            1.  „Misie w filmie i w książce” – pogadanka na temat misiów występujących w bajkach i książkach dla dzieci – Miś Usztek,
              Kubuś Puchatek, Miś Yoggi, Miś Paddington, Miś Koralgol – opisywanie wyglądu, porównywanie, dostrzeganie cech
              charakterystycznych.
            2.  Zabawa ruchowa „Gimnastyka z misiem”. Marsz z misiem uniesionym do góry, siad prosty – unoszenie misia na nogach,
              podskoki z misiem, przekładanie misia z przodu i z tyłu ze zmianą kierunku, skakanie obunóż przez misia leżącego
              na podłodze, wymyślanie ćwiczeń przez chętne dzieci.
            3.  Malowanie farbami niedźwiedzia polarnego według instrukcji – KP2, s. 41, ćwiczenie 4.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Żegnamy jesień, witamy nadchodzącą zimę.
            Cele:
              wrażliwienie na brzmienie instrumentów perkusyjnych
              u
              r
              ozwijanie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych
              u
              trwalenie piosenki Pan Listopad
              ozwijanie poczucia rytmu
              r
              wrażliwienie na zmiany natężenia dźwięku
              u
              r
              ozwijanie inwencji twórczej.
                 Pomoce: nagranie piosenki Pan Listopad (CD), instrumenty perkusyjne: trójkąty, bębenki, tamburyny, grzechotki.
            Przebieg zajęć:
            1.  Powitanie. Dzieci siedzą z N. w kole. Każde z dzieci kolejno wymyśla gesty lub gestodźwięki (klaskanie, pstrykanie,
              uderzanie dłonią o części ciała itp.), podkreślające zrytmizowane słowa: Dzień dobry, witam was. Pozostałe dzieci
              powtarzają powitanie.
            2.  Zabawa z Listopadem. Na środku sali staje dziecko – Pan Listopad z trójkątem. Dzieci poruszają się po całej sali przy
              akompaniamencie rytmów wystukiwanych przez N. na bębenku. Gdy Pan Listopad zagra na trójkącie, dzieci zatrzymu-
              ją się i słuchają, jaką nazwę części ciała wypowie. Zadaniem dzieci jest szybkie dotknięcie tą częścią ciała podłogi.
            3.  Instrumentacja piosenki Pan Listopad. Dzieci śpiewają piosenkę wraz z interpretacją ruchową (zob. TYDZIEŃ 9,
              Środa). Następnie N. dzieli dzieci na cztery grupy instrumentalne. Dzieci uczą się instrumentacji do piosenki Pan Listopad.
              Pan Listopad gra na basie dylu, dylu bum – trzy uderzenia pałeczką w membranę bębenka, przypadające na wskazane
              sylaby;
              Na jesiennym graniu zna się, trawką dotknął strun – trzy uderzenia tamburynem o rękę, przypadające na wskazane sylaby;
              Wesoło gra muzyka – cztery rytmiczne uderzenia grzechotką o rękę;
              pada deszcz – trzy uderzenia pałeczką w trójkąt w rytmie słów piosenki;
              Świerszcz za kominem cyka – cztery rytmiczne uderzenia grzechotką o rękę;
              tańcz, gdy chcesz – trzy uderzenia pałeczką w trójkąt w rytmie słów piosenki.
              Instrumentacja drugiej oraz trzeciej zwrotki przebiega tak samo jak zwrotki pierwszej.
            4.  Zabawa „Coraz głośniej słychać zimę”. N. wybiera kilkoro dzieci (3–5) i wręcza im bębenki. Dzieci z instrumentami sia-
              dają tyłem do pozostałych osób, które tworzą koło, podając sobie ręce. Dzieci z bębenkami mają za zadanie naśladować
              odgłosy kroków zbliżającej się Pani Zimy, grając w pulsie. N. wskazuje dzieci, które mają w danym momencie grać na
              bębenku, kontrolując tym samym natężenie dźwięku. Dzieci w kole naśladują kroki Pani Zimy, poruszając się do przodu,
              do tyłu lub idąc w miejscu, w zależności od siły brzmienia odgłosu (im głośniejsze odgłosy Pani Zimy, tym większe koło,
              brak zmiany natężenia dźwięku, kroki w miejscu).
   142   143   144   145   146   147   148   149   150   151   152