Page 145 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 145

TYDZIEŃ 1 2  •  Dzień Pluszowego Misia  •  143


            Wtorek    temat:  Motyl, mama, mysz – co na początku słyszysz?



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Szyjemy misia” do muzyki o zmieniającym się tempie – doskonalenie
            wyczucia poruszania się w przestrzeni. Układamy wyrazy – zabawy słowem. Ćwiczenia poranne – Zestaw V. Wykonywa-
            nie ćwiczeń w KP2, s. 40. Zabawa ruchowa skoczna „Wyszywanie”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 8, 9; III 5, 7; IV 1, 7

            Zajęcia główne:   ▶  1. Przygotowanie do czytania i pisania – „Motyl, mama, mysz – co na początku słyszysz?” –
            poznanie litery m, M, drukowanej i pisanej, doskonalenie analizy sylabowej i głoskowej wyrazów, utrwalanie kształtu
            poznanej litery, odczytywanie wyrazów z poznaną literą – KP2, s. 38–39.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne,
            Zestaw II.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 8, 9; II 10; III 5, 7; IV 2, 4, 8

            Zajęcia w ogrodzie: Słuchanie odgłosów przyrody – budzenie wrażliwości na piękno przyrody. Zabawy z wykorzysta-
            niem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Zabawa ruchowa z elementem rów-
            nowagi „Przełóż piłkę”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 7; II 10, 11; III 5; IV 18



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa „Szyjemy misia” do muzyki o zmieniającym się tempie. Dzieci ustawiają się jedno za drugim i łapią się za ręce.
              Pierwsze dziecko to igła, które prowadzi resztę dzieci – nitkę. Na umówiony sygnał następuje zmiana prowadzącego
              (igły) – doskonalenie wyczucia poruszania się w przestrzeni.
              x Układamy wyrazy – zabawy słowem. N. podaje pierwszą sylabę wyrazu, a dzieci dopowiadają kolejne sylaby. Musi powstać
              sensowny wyraz, którego znaczenie jest znane dzieciom, np.: mo-tyl, me-ta, me-ble, my-śli, mu-rek, ma-ta.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw V (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 40. Rysowanie szlaczków i wzorów literopodobnych. Pisanie po śladzie litery m, M.
              x Zabawa ruchowa skoczna „Wyszywanie”. Naśladowanie szycia nićmi – układanie skakanki na podłodze: ścieg fastry gowy
              – skakanie wzdłuż skakanki, ścieg zygzakowaty – skoki z jednej strony skakanki na drugą.



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: przygotowanie do czytania i pisania.
            Temat: Motyl, mama, mysz – co na początku słyszysz?
            Cele:
              oznanie litery m, M, drukowanej i pisanej
              p
              doskonalenie analizy sylabowej i głoskowej wyrazów
              trwalanie kształtu poznanej litery
              u
              dczytywanie wyrazów z poznaną literą.
              o
                 Pomoce: kasztany, orzechy, klocki, KP2, KA.

            Przebieg zajęć:
            1.  Opowiadanie historyjki o przygodzie Trampolinka w bibliotece z wykorzystaniem ilustracji z KP2, s. 38–39. Wyznacza-
              nie kolejności obrazków. Chętne dzieci czytają teksty w chmurkach na obrazkach – zachęcanie do samodzielnego czytania.
            2.  Prezentacja litery m, M – drukowanej i pisanej. Wspomnienie, że ta litera jest oznaczana na niebiesko ponieważ jest
              spółgłoską.
            3.  Układanie modeli wyrazów: motyl, Maja z czerwonych i niebieskich kartoników (KA, k. 38, 39).
            4.  Zabawa „Tropimy głoskę m” – N. rozkłada na podłodze obrazki. Dzieci kolejno wyszukują i podnoszą obrazek, w którym
              słychać głoskę m w różnych miejscach w wyrazie.
   140   141   142   143   144   145   146   147   148   149   150