Page 141 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 141

TYDZIEŃ 1 1  •  Mój zwierzak  •  139



            6.  Wspólnie z dziećmi zaplanowanie akcji „Uśmiech dla zwierząt” – przygotowanie plakatu dla rodziców. Zachęcenie dzieci
              (i rodziców) do systematycznej zbiórki darów dla zwierząt z pobliskiego schroniska.
            7.  Wykonywanie ćwiczeń w KP2, s. 34. Z ilu i jakich figur geometrycznych ułożono kota i koguta? – przeliczanie figur
              geometrycznych i ich rozpoznawanie. Rysowanie takich samych bud dla psa.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcie plastyczne.
            Temat: Mój zwierzak.
            Cele:
              r
              ozwijanie ekspresji twórczej
              doskonalenie umiejętności formowania postaci zwierzęcia z jednej bryły gliny
              doskonalenie sprawności manualnej.

                 Pomoce: glina, farby plakatowe, koraliki.

            Przebieg zajęć:
            1.  Omówienie i pokaz kolejnych etapów pracy plastycznej: uformowanie gliny w kształcie podłużnej walcowatej bryły,
              nadanie jej kształtu zwierzęcia (ugniatanie i rozciąganie bryły).
            2.  Formowanie przez dzieci wybranej sylwetki zwierzątka hodowanego w domu, wciskanie koralików (oczy).
            3.  Po podsuszeniu malowanie rzeźby farbami plakatowymi.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa „Biegnij – wróć!” – dzieci w gromadce stoją przed prowadzącym, który wyznacza im zadania: Dotknij drzewa i wróć,
              okrąż drabinki i wróć, biegnij prosto i na hasło „stop” wróć, dotknij huśtawki i wróć itp. Dziecko, które wróci, otrzymuje punkt –
              przypina sobie do kurtki klamerkę do bielizny. Po zakończeniu zabawy dzieci liczą punkty – ćwiczenie reakcji na sygnał.
              x Obserwacja zmian w przyrodzie późną jesienią – swobodne wypowiedzi dzieci.
              x Zabawa ruchowa skoczna „Kto dalej?” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            Piątek    temat:  Kto pomaga zwierzętom?



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Słowo do słowa” – ćwiczenie słuchu fonematycznego. Wykonywanie
            ćwiczeń na s. 35 w KP2. Ćwiczenia oddechowe „Czyja piłeczka potoczy się dalej?” – rozwijanie pojemności płuc. Ćwiczenia
            poranne – Zestaw IV. Zabawa „O którym zwierzątku mówię?” – doskonalenie umiejętności opisu, kształtowanie logiczne-
            go myślenia. Zabawy dowolne w kącikach według zainteresowań dzieci. Zabawa ruchowo-ortofoniczna „Zwie rzęta na wsi”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 9; III 5; IV 1, 2, 5, 7

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia przyrodniczo-społeczne – „Kto pomaga zwierzętom?” – opanowanie umiejętności
            prowadzenia rozmowy jako wymiany informacji, poznanie pracy weterynarza, usystematyzowanie wiadomości na temat
            hodowli zwierząt domowych. Założenie hodowli wybranego zwierzątka – omówienie sposobów opieki.  ▶  2. Zajęcia
            ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw I.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5, 6; IV 1, 2, 5, 18, 20

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa z elementem rzutu „Bitwa na kulki” – kształtowanie zasad zdrowej rywalizacji. Jazda
            na rowerkach i hulajnogach po wyznaczonym torze – rozwijanie koordynacji ruchowej.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa „Słowo do słowa” – dzieci turlają do siebie kłębek włóczki i wymawiają dowolne słowo zaczynające się głoską,
              którą kończyło się słowo wypowiedziane przez poprzednika – ćwiczenie słuchu fonematycznego.
   136   137   138   139   140   141   142   143   144   145   146