Page 133 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 133

TYDZIEŃ 1 1  •  Mój zwierzak  •  131



            6.  Wykonywanie ćwiczeń w KP2, s. 24. Kolorowanie pojemników do segregowania śmieci, segregowanie śmieci – otacza-
              nie ich pętlami w takich kolorach, jak są pokolorowane pojemniki w ćwiczeniu 1.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Segregacja śmieci to zadanie nie tylko dla dzieci.
            Cele:
              r
              ozwijanie umiejętności planowania pracy i wykorzystania przyborów plastycznych
              ozwijanie staranności i dokładności wykonania
              r
              r
              ozwijanie pomysłowości
              drażanie dzieci do umiejętności dokonywania oceny prac, uzasadnianie swoich wyborów.
              w
                 Pomoce: farby plakatowe, papier kolorowy, kredki, klej nożyczki arkusze papieru format A3

            Przebieg zajęć:
            1.  Wyjaśnienie pojęcia plakat.
            2.  Wykonanie plakatu zachęcającego do segregacji odpadów.
            3.  Prezentacja plakatów – dokonywanie oceny i uzasadnianie swoich wyborów.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa „Obrazki z patyków”. Układanie obrazków z patyków według pomysłów dzieci, porównywanie długości,
              układanie od najkrótszego do najdłuższego. Rozwijanie pomysłowości, kształtowanie pojęć: długi, krótki, dłuższy,
              krótszy.
              x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego (hulajnogi, rowerki, skakanki). Przestrzeganie ustalonych zasad bez-
              pieczeństwa, cierpliwe oczekiwanie na swoją kolej.






            TYDZIEŃ 11    Mój zwierzak




            Poniedziałek    temat:  W wiejskiej zagrodzie



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Fonetyczna zabieranka” – ćwiczenie umiejętności rozróżniania głosek,
            wyszukiwania rymów. Zabawa dydaktyczna „Sztafeta” – rozumienie zasad gry i doskonalenie godnego przyjmowania po-
            rażki i wygranej. Ćwiczenia poranne – Zestaw IV. Obrysowywanie szablonów zwierząt – ćwiczenie płynnych, rytmicznych,
            ciągłych ruchów ręki. Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Spotkanie piłek”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 1, 2, 4, 9, 15

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zabawy dydaktyczne – „W wiejskiej zagrodzie” – poznanie różnych gatunków zwierząt żyją-
            cych w gospodarstwie wiejskim, doskonalenie analizy słuchowej wyrazów, rozwijanie słownictwa, poznanie korzyści, jakie
            człowiek czerpie z hodowli zwierząt. Zabawa ruchowa „Gdzie kto mieszka?”. Wykonywanie ćwiczeń w KP2, s. 26–27.
              ▶  2. Zajęcia plastyczne – „Na wiejskim podwórku” – doskonalenie techniki wycinania i klejenia, rozwijanie
            umiejętności przedstawiania rzeczywistości w formie plastycznej, kształtowanie umiejętności rozmieszczenia pracy
            na kartce.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 7; III 5; IV 1, 2, 5, 6, 7, 18

            Zajęcia w ogrodzie: Gra w ringo – rozwijanie umiejętności rzucania i poprawnego chwytania. Zabawa ruchowa „Berek
            drewniany” – rozwijanie sprawności ruchowej. Zabawa z wykorzystaniem sprzętu terenowego – przypomnienie zasad bez-
            piecznej zabawy.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5
   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138