Page 123 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 123

TYDZIEŃ 9  •  Jesienny deszcz  •  121



            Zajęcia w ogrodzie: „Spacer z lusterkiem” – nauka uważnej obserwacji, przełamywania stereotypów, pokazanie możli-
            wości spojrzenia na codzienne rzeczy z innej strony. Zabawa z elementem rzutu i celowania „Celuj woreczkiem” – rozwijanie
            umiejętności rzutu do celu prawą i lewą ręką. Zabawa ruchowa bieżna „Ogonki”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Ćwiczenia oddechowe – dmuchanie na zawieszoną na nitce kulkę waty – rozwijanie siły i długości wydechu.
              x Wykonywanie ćwiczenia w KP2, s. 13. Przypomnienie informacji na temat warzyw korzeniowych, ćwiczenie w przeli-
              czaniu, dorysowywanie słoików na półce, gdzie stoi ich najwięcej.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Kto ukrył się pod parasolem?”. Dzieci siedzą w kole. Jedno siada w środku, przygląda się wszystkim, a potem
              zamyka oczy. Wtedy N. zasłania wybraną osobę parasolem. Dziecko w środku otwiera oczy i odgaduje, kto jest za
              parasolem. Dziecko, które było ukryte, wchodzi do środka koła. Rozwijanie spostrzegawczości, wyrabianie cierpliwości,
              rozumienie zasad zabawy (niepodpowiadanie kolegom).
              x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Zbiórka na sygnał” z Zestawu II (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).

            II Zajęcia główne


            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: Co jest ciężkie, a co lekkie?
            Cele:
              doskonalenie zmysłu dotyku
              p
              oznanie różnych rodzajów wag: szalkowej, elektronicznej
              szacowanie wagi przedmiotów i kształtowanie umiejętności ich grupowania według wagi
              p
              osługiwanie się pojęciami: cięższy, lżejszy, najcięższy, najlżejszy.
                 Pomoce: kamień, klucz, piórko, korek, moneta, gumowa piłka, drewniany klocek, piłeczka pingpongowa, liść,
                 waga szalkowa, waga elektroniczna, KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  „Co jest w worku?” – określanie za pomocą dotyku przedmiotów znajdujących się w workach: kamień, klucz,
              piórko, korek, moneta, gumowa piłka, drewniany klocek, piłeczka pingpongowa, liść. Odkładanie przedmiotów
              na stolik.
            2.  Rozmowa na temat: „Które z tych przedmiotów są ciężkie, a które lekkie i jak można to sprawdzić?”. Dmuchanie
              na przedmioty leżące na stoliku. Szacowanie ciężaru przedmiotów przy użyciu rąk, np. klucz – drewniany klocek, korek –
              piłeczka pingpongowa. Sprawdzenie ciężaru przedmiotów na wagach – omówienie i pokaz działania wag. Ułożenie
              przedmiotów od najcięższego do najlżejszego.
            3.  Zabawa pantomimiczna „Podaj piórko – podaj kamień” – dzieci stoją w kole, N rozpoczyna zabawę, mówiąc, że podaje
              osobie obok piórko. Zadaniem dzieci jest przekazanie sobie „na niby” kolejno „piórka”. Następnie udają, że przekazują
              sobie z rąk do rąk ciężki kamień.
            4.  Wykonywanie ćwiczeń w KP2, s. 12. Określanie na podstawie zdjęć, który z przedmiotów jest cięższy, uzupełnianie
              na latawcach rytmów z liter.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw IX (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


            III Zajęcia w ogrodzie

              x „Spacer z lusterkiem”. Dzieci spacerują z lusterkiem, trzymając je poziomo na wysokości brzucha. Obserwują korony
              drzew oraz przesuwające się na niebie chmury – nauka uważnej obserwacji, przełamywania stereotypów, pokazanie
              możliwości spojrzenia na codzienne rzeczy z innej strony.
   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128