Page 126 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 126

124  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          Zajęcia główne:   ▶  1. Zabawy badawcze – „Jak powstaje cień?” – wykorzystanie wiersza D. Gellnerowej Cienie –
          kształtowanie umiejętności obserwowania i wyciągania wniosków, rozumienie zjawiska powstawania cienia. Wykonanie
          ćwiczeń w KP2, s. 16–17.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw X.
            Obszary z podstawy programowej: III 5; IV 1, 2, 5, 7, 10, 18, 19

          Zajęcia w ogrodzie: Poszukiwanie gniazd ptaków w ogrodzie, opisywanie ich wyglądu, zastanowienie się, jakie ptaki
          mogą w nich mieszkać – rozwijanie zainteresowań przyrodniczych. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego –
          zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Zabawa ruchowa z elementem rzutu z Zestawu II.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5; IV 18


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Wycinanie sylwet do teatrzyku cieni – przedstawienie o Czerwonym Kapturku. Mocowanie do patyczków – rozwijanie
            koordynacji oko – ręka, doskonalenie techniki wycinania.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa w teatrzyk cieni do przedstawienia pod tytułem „Czerwony Kapturek” z wykorzystaniem sylwet przygotowa-
            nych rano – kształtowanie umiejęt ności współpracy w zespole, przełamywanie nieśmiałości.
             x Malowanie na dużym arkuszu papieru poznanych liter pisanych palcem maczanym w farbie (najpierw po śladzie, a potem
            samodzielnie) – utrwalenie poznanych liter pisanych wielkich i małych.
             x Zabawa ruchowa z elementem równowagi „Kasztanowa drabina” z Zestawu I (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zabawy badawcze.
          Temat: Jak powstaje cień?
          Cele:
            r
            ozwijanie logicznego myślenia
            kształtowanie umiejętności obserwowania i wyciągania wniosków
            r
            ozumienie zjawiska powstawania cienia.
               Pomoce: lampka, zabawki, duże prześcieradło lub parawan.

          Przebieg zajęć:
          1.  Słuchanie wiersza Danuty Gellnerowej Cienie.



                Cienie

            Na ścianach
            tańczą cienie,
            raz długie, a raz krótkie .
            Raz cienie
            wielkoludy,
            raz cienie
            krasnoludki .
            Lecz kiedy
            gaszę lampę,
            znikają wszystkie razem!
            i siedzą
            gdzieś pod stołem…
            A może za obrazem? .
                          Danuta Gellnerowa
   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131