Page 121 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 121

TYDZIEŃ 9  •  Jesienny deszcz  •  119



              x Powtórzenie gry planszowej z KP2, s. 11 – ćwiczenie zapamiętywania zasad gry, utrwalenie głosek, którymi rozpoczy-
              nają się nazwy obrazków na planszy. Chętne dzieci wymyślają samodzielnie zasady gry planszowej.
              x Zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej „Jesienny wiatr”. Dzieci falują chustą najpierw powoli (mały wietrzyk),
              potem coraz mocniej (stopniowo wiatr nasila się). Jeszcze mocniej falują (wichura) i znów zmniejszają falowanie (wiatr
              cichnie, zmniejsza się). Doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie.


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem opowiadania.
            Temat: Jesień w lesie.
            Cele:
              zapoznanie z jesiennym lasem – dostrzeganie zmian w przyrodzie w zależności od pory roku
              n
              azywanie wybranych zwierząt leśnych
              ozwijanie zmysłu dotyku – rozpoznawanie darów lasu
              r
              doskonalenie analizy i syntezy słuchowej wyrazów.
                 Pomoce: okazy przyrodnicze lasu: szyszki, żołędzie, kasztany, orzechy, wrzos, mech, jarzębina, ilustracje jesien-
                 nego lasu, zwierząt leśnych, tamburyn, KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  Wysłuchanie opowiadania Anny Słomińskiej Wyprawa do lasu z wykorzystaniem ilustracji jesiennego lasu i naturalnych
              leśnych okazów przyrodniczych.



                  Wyprawa do lasu

              Był piękny niedzielny poranek . Ulę obudziły promienie słońca wpadające do pokoju . Dziewczynka postanowiła skorzystać
              z pięknej pogody i namówić swoich rodziców na wycieczkę . Rodzice Uli chętnie się zgodzili, mama zaproponowała:
                 – Chodźmy do lasu! Mamy od dawna jesień, a las o tej porze roku jest wyjątkowo piękny .
                 Ciekawe co mama miała na myśli, zastanowiła się Ula, ale o nic nie zapytała .
                 Kiedy dojechali do lasu, dziewczynka od razu zauważyła:
                 – Jakie te drzewa są piękne! I jakie mają kolorowe liście: czerwone, żółte, zielone, brązowe, jak pięknie wyglądają w słońcu!
                 – O! Ile liści leży pod drzewami, wezmę kilka i zaniosę do przedszkola do kącika przyrody .
                 Oprócz liści dziewczynka zebrała jeszcze kilka szyszek, suchych gałązek i piękną czerwoną jarzębinę .
                 Kiedy szukała owoców jarzębiny, zauważyła wiewiórkę, która skakała z gałęzi na gałąź . Ula postanowiła jej się przyjrzeć .
              Podążając za wiewiórką, dziewczynka zboczyła ze ścieżki i w pewnym momencie poczuła coś miękkiego pod stopami .
              Wydawało jej się, że chodzi po puszystym dywanie . To ziemia była pokryta mchem . Ula przypomniała sobie, jak mama
              mówiła jej, że nie powinno się deptać mchu, więc szybko wróciła na ścieżkę .
                    Już zamierzała przyspieszyć kroku, aby dogonić rodziców, aż tu nagle przez ścieżkę przebiegło jakieś zwierzę . Ojej!
              Co to było? Zaraz, zaraz, jakie zwierzęta mieszkają w lesie? Może to była sarenka, albo lis, a może dzik . . . . Dziewczynka
              bardzo się przestraszyła i zaczęła krzyczeć:
                 – Mamo! Tato! Ratunku!
                 – Co się stało? – spytała mama – Dlaczego tak krzyczysz? W lesie należy zachowywać się cicho, żeby nie płoszyć jego
              mieszkańców .
                 – Przepraszam mamo, ale właśnie widziałam jakieś zwierzę i strasznie się boję .
                 Jak się później okazało rodzice też widzieli biegnącego czworonoga – rudego lisa .
                 Dziewczynka pochwaliła się mamie swoimi skarbami zebranymi do kącika przyrody i  zauważyła, że mama też coś
              ma w koszyku . Były to grzyby, wrzos, żołędzie i orzechy laskowe .
                 – Mamo, czy będę mogła zanieść twoje skarby do przedszkola i opowiedzieć kolegom, jaki piękny jest las jesienią?
                                                                                               Anna Słomińska


            2.  Rozmowa na temat treści opowiadania:
              – Kto wybrał się na wycieczkę do lasu?
              – Co nazbierała Ula do kącika przyrody?
              – Jakie zwierzę widziała Ula?
              – Jakie dary lasu miała w koszyku mama?
   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126